Jeden z najznámejších sliačskych prameňov sa dočkal obnovy

Autor článku:
Kúpele Sliač

Sliač, 11. január 2024 – Najnavštevovanejší prameň v parku Kúpeľov Sliač prešiel v nedávnej dobe čiastočnou rekonštrukciou. Obnovu vo forme opravy strechy, čistenia travertínov, maľovania stĺpov a reštaurovania mozaikovej výzdoby na stĺpoch prestrešenia realizovali kúpele za značnej pomoci Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a podpory zo strany Rotary Club-ov Zvolen a Banská Bystrica.

Čiastočnú rekonštrukciu prameňa Štefánik realizovali kúpele v zimných mesiacoch a na konci uplynulého roka tak mohli slávnostne predstaviť obnovené časti celého komplexu prameňa ako aj vzácne umelecké diela, ktoré prameňu dotvárajú celkový jedinečný ráz. V ďalšej fáze plánujú zrealizovať aj obnovu okolia prameňa, schodov a tiež bezpečnostných prvkov.

Prameň Štefánik patrí k našim najnavštevovanejším prameňom. Jeho jedinečné zloženie vody bohatej na CO2 a farmakologicky aktívne železo ho predurčuje na každodennú konzumáciu. To nie je v prípade našich prameňov pravidlom. Ich zloženie má zväčša tak vysoký obsah živín, že sa odporúčajú piť v maximálne týždňových kúrach. Prameň Štefánik sa však vo vysokej miere využíva ako denne pitná voda, ktorá má blahodarné účinky na podporu trávenia a lieči aj chudokrvnosť,“ vysvetľuje účinky prameňa Ing. Mgr. Martin Beňuch, riaditeľ Kúpeľov Sliač.

Prameň Štefánik preto patrí medzi tie najnavštevovanejšie zo strany kúpeľných hostí, no teší sa veľkej popularite aj v radoch okolitej verejnosti, ktorá si z prameňa chodí načerpať liečivú minerálnu vodu.

Kúpeľom Sliač sa podarilo zachrániť a obnoviť významné umelecké diela.

Mozaiky od významného slovenského maliara a grafika Milana Laluhu a vzácne umelecké dielo od slávneho slovenského šperkára doc. Antona Cepku, dr. h.c. zreštaurovali Kúpele Sliač za pomoci Ministerstva kultúry Slovenskej republiky prostredníctvom programu Obnovme si svoj dom a s výraznou pomocou a podporou Rotary Club-ov zo Zvolena a Banskej Bystrice. Kúpele Sliač prispeli okrem spolufinancovania obnovy umeleckých diel aj čiastočnou rekonštrukciou a bezpečnostným zabezpečením objektu pri prameni Štefánik, v rámci ktorého sú umelecké diela inštalované a k dispozícii širokej verejnosti.

Slávnostného predstavenia obnovených umeleckých diel sa zúčastnila aj rodina p. Doc. Cepku a spolu s ňou predstavili výsledky tejto aktivity zástupcovia Rotary Clubov, Kúpeľov Sliač a predseda spoločnosti Milana Rastislava Štefánika, nakoľko prameň Štefánik a jeho okolie je venované práve pamiatke na Generála Štefánika.

Kúpele Sliač tak opäť potvrdili, že sen o ich komplexnej záchrane naberá postupne reálne črty. Ak si želáte tieto umelecké diela zhliadnuť na vlastné oči, pozývame vás navštíviť územie minerálnych prameňov v Kúpeľoch Sliač a zažiť si tak pravú kúpeľnú atmosféru v zdravom prostredí nádhernej slovenskej prírody.

Prameň a jeho umelecké diela sa nachádzajú v kúpeľom parku, blízko kaplnky sv. Hildegardy a sú k dispozícii širokej verejnosti. Z prameňa Štefánik sa môžete prísť kedykoľvek osviežiť alebo si z neho načerpať aj domov.

Kúpele Sliač sú historicky prvými kúpeľmi na Slovensku, ktoré boli vďaka liečivej minerálnej vode s vysokým obsahom CO2 určené na liečbu srdcovo-cievnych ochorení. Pri viac ako 200 ročnej tradícii v poskytovaní kúpeľnej starostlivosti sa špecializujú na liečbu viacerých zdravotných komplikácií. Okrem srdcovo-cievnych ochorení sú to indikácie pohybového aparátu, ženských chorôb, onkologických ochorení aj post-covidového syndrómu.

 

Podobné články