Kúpeľný areál

Kúpele Sliač tvorí veľkorysý areál s rozlohou 46 ha. Dominantou areálu je národná kultúrna pamiatka, Kúpeľný Hotel Palace***, ktorý je postavený v duchu funkcionalizmu a jeho ikonická podoba tvorí neodmysliteľnú súčasť vizuálnych spomienok našich hostí na pobyt v kúpeľoch.
V priestoroch kúpeľov disponujeme kapacitou 350 lôžok, nachádza sa tu tiež kaviareň, 2 jedálne, 1 reštaurácia, ako aj divadlo s kapacitou 350 osôb a Spoločenská dvorana s barom. Práve tu počas celej letnej sezóny pravidelne pripravujeme atraktívny kultúrny program pre ubytovaných hostí aj širokú verejnosť.
V areáli kúpeľov sa ďalej nachádzajú dva kúpeľné domy, termálne kúpalisko, tenisové kurty a anglický park voľne prechádzajúci do rozsiahleho lesoparku. Povestné Srdiečkové trasy sa kľukatia okolo celého areálu, v ktorom sa môžete kochať rôznorodými druhmi historicky vzácnej a udržiavanej zelene, alebo si spríjemniť prechádzky oddychom pri kaskádových jazierkach.

 

Naše liečebné pobyty

Kúpele Sliač sú jediné na Slovensku, ktoré využívajú na liečbu prírodný a nie medicínsky žriedlový plyn.

 

Prírodné liečivé poklady

Minerálne pramene prirodzenej izotermickej teploty 33,3°C s vysokým obsahom kysličníka uhličitého robia kúpele miestom tak jedinečným, že naši návštevníci pociťujú priaznivé účinky liečby už počas pobytu.

Prameň Kúpeľný

vyviera priamo pod Kúpeľným domom a bez akéhokoľvek zásahu sa využíva na všetky liečebné účely. Jeho voda je síranovo-hydrouhličitá, horečnato-vápenatá s vysokým obsahom kysličníka uhličitého (CO2), izotermickej teploty 33,3 °C. Vďaka vysokému obsahu CO2 a inertných plynov je z pohľadu odbornej lekárskej verejnosti veľmi cenený a jeho vplyv na ľudský organizmus preukázateľne bezkonkurenčný.

Prameň Štefánik

(v minulosti Jozef) je najstudenším prameňom s vysokým obsahom kysličníka uhličitého a železa. Je vhodný na podporu trávenia a chudokrvnosti. Najstaršia písomná zmienka pochádza z roku 1595. Pôvodné pomenovanie dostal podľa arcikniežaťa Jozefa Habsburgského, ktorý sa tu liečil. V druhej polovici 19. storočia plnili vodu tohto prameňa do fliaš a ako liečivú ju predávali po celom Rakúsko-Uhorsku.

Prameň Bystrica

(pôvodne Dorothea) je odporúčaný pri ochoreniach žalúdka. Pôvodne išlo iba o obyčajnú studňu, na povrchu opatrenú zábradlím. Kúpeľní hostia a iní návštevníci si z nej naberali vodu tým spôsobom, že pohár uviazaný na dlhej šnúrke spúšťali do studne. Neskôr postavili nad prameň pumpu, ktorou sa voda čerpala a studničné dievčatá ju podávali hosťom.

Prameň Lenkey

napomáha pri ochoreniach štítnej žľazy a očí. Najstaršia písomná zmienka o ňom pochádza z druhej polovice 15. storočia. Až do povrchových úprav boli jeho výpary prudko jedovatými a nebezpečnými, pretože prameň vyvieral v uzavretom priestore malej jaskyne, čím vznikla silná koncentrácia oxidu uhličitého.

Prameň Adam

slúži na liečbu ochorení močového mechúra. V roku 1834 prameň upravil prírodovedec a milovník sliačskej prírody Acacius Lenkey.


Poloha

Kúpele Sliač sú situované v optimálnej polohe v srdci Slovenska, ktorá umožňuje ľahkú dostupnosť individuálnou i verejnou dopravou.

Kúpele Sliač sa nachádzajú medzi mestami Banská Bystrica a Zvolen v krásnom prírodnom prostredí medzi Slovenským Rudohorím a Kremnickými vrchmi. Svojou polohou sú ideálnym miestom odkiaľ môžu ubytovaní hostia vyrážať na dobrodružné výlety s cieľom spoznávať rozmanitý okolitý región, jeho históriu, zvyky či prírodné krásy.