Autor článku:
Kúpele Sliač
V uponáhľanom svete, kde nás denne zahlcuje množstvo povinností a s nimi spojený stres, sa čoraz viac ukazuje, že návrat k prírode nie je len romantická predstava, ale skutočná potreba. Lesný kúpeľ – v japončine známy ako Shinrin-yoku – je forma terapie, ktorá čerpá zo sily lesa a jeho schopnosti liečiť telo aj myseľ.
Čo je lesný kúpeľ?
Nejde o skutočné kúpanie vo vode, ale o vedomý pobyt v prírode, spomalenie, pozorovanie, a intenzívne vnímanie všetkými zmyslami. Počas lesného kúpeľa v Kúpeľoch Sliač sa učíte znova počúvať spev vtákov, cítiť vôňu ihličia, dotýkať sa kôry stromov a dýchať čerstvý vzduch. Ide o skutočné prepojenie s prírodou, ktoré má vedecky podložené pozitívne účinky na myseľ, ale aj na fyzické zdravie ľudí.
Ako les pôsobí na psychiku?
Pobyt v lese znižuje hladinu kortizolu (stresového hormónu), zlepšuje náladu a zvyšuje pocit pohody. Už 20 minút denne strávených v tichu a zeleni môže výrazne znížiť psychické napätie a úzkosť.
Les pomáha obnoviť pozornosť, sústredenie aj kreatívne myslenie – čo ocenia nielen ľudia v strese, ale aj tí, ktorí zažívajú dlhší pocit únavy, či potrebu akejsi vzpruhy vo svojom živote.
Benefity lesného kúpeľa na fyzické zdravie
Stromy produkujú látky, ktoré počas lesného kúpeľa vplývajú na náš organizmus a dokážu zvýšiť počet imunitných buniek v tele až o 50%. Tieto bunky prirodzenej imunity dokážu rozrušiť bunkovú stenu choroboplodných buniek a zničiť ich. Pôsobia tak na bunky napadnuté vírusmi, baktériami, ale aj rakovinotvorné bunky. Naše telo teda prirodzene liečia
Les ako prirodzená psychohygiena
V lesnom prostredí si duša oddýchne, myseľ sa upokojí a telo načerpá nové sily. Je to ideálny spôsob, ako sa vrátiť k sebe, vypnúť hluk vonkajšieho sveta a nájsť pokoj.
Ak túžite po tichu, ktoré lieči, doprajte si pobyt Lesný kúpeľ v Kúpeľoch Sliač. Príroda u nás totiž nie je kulisou, ale aktívnou súčasťou vašej cesty k zdraviu.