Investícia času do zdravia ako súčasť úspechu

Autor článku:
Kúpele Sliač

Pravidelní kúpeľní pacienti sú súčasťou príbehov Kúpeľov Sliač. Odnášajú si z tohto miesta časť jeho histórie a  zároveň sa na nej podieľajú. Pani Margita Prokeinová je jednou z nich. Úspešná slovenská paralympionička, profesorka na vysokej škole v oblasti trestného práva a držiteľka ceny športovca z roku 2010. Zaujímavý a plodný životopis však nie je jej jedinou vizitkou. Úprimný a príjemný rozhovor si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch. 

Aký je Váš kúpeľný príbeh v Kúpeľoch Sliač? 

Kúpeľný príbeh začal od roku 2011, kedy som sem prišla prvýkrát a odvtedy chodím v podstate, myslím že každý rok raz ročne. Našla som tu priateľstvá, priestor pre posilnenie zdravia aj prostredie, v ktorom sa rada túlam.

 

Váš životopis je plný výziev, úspechov a isto aj radostí. Ste profesorkou na vysokej škole, publikovali ste učebnice, boli ste reprezentantka SR na paralympiádach. Ste tiež držiteľkou európskeho rekordu v plávaní motýlika na 50m z roku 2009. Váš príbeh čítaný prostredníctvom čísel a úspechov je viac ako zaujímavý. 

Profesorkou som od roku 2019. Štúdium na tento post som však realizovala roky pred tým, ešte počas svojej športovej kariéry. Prvýkrát som sa zúčastnila paralympiády v Atlante v roku 1996. Následne v Sydney a potom ešte v Aténach a Pekingu, takže štyrikrát. Boli to pre mňa veľmi silné zážitky. Medaily sa mi podarilo vyhrať a odprezentovať SR práve v spomenutých prvých dvoch paralympiádach. V Atlante som získala striebornú na 50 m motýlik a bronzovú medailu na 50 m kraul. Zaujímavé je, že bronzovú medailu som vyhrala práve na narodeniny môjho otca, takže to bol nádherný darček pre neho, a zároveň silný a emotívny moment pre mňa. V prípade paralympiády v Sydney som to skóre trošku vylepšila. Získala som dve strieborné medaily, akurát že nie z voľného spôsobu plávania. Získala som ich za 200 m polohový pretek a potom 50 m motýlik.

Spomíname Vaše kariérne úspechy. Tie sú do istej miery spojené s návykmi na regeneráciu, vnímanie dôležitosti zdravia a investície času doň. Ako hodnotíte dôležitosť balansu medzi športom a následnou regeneráciu, a aký je Váš vzťah k prevencii vo forme kúpeľnej liečby?

Balans v pohybe a regenerácii je kľúčový. Ešte v časoch, keď som aktívne plávala, tak som na samotnú kúpeľnú liečbu priestor nemala. Úlohu regenerácie vypĺňali sústredenia, kde zohrával relax významnú úlohu. Jeho množstvo však bolo poctivo premyslené, aby sme nestrácali svalovú hmotu, rýchlosť a reflex. Tu som ale získala návyky, z ktorých čerpám dodnes. Vtedy by bola návšteva kúpeľného prostredia do istej miery možno posilňujúca, ale výsledky by sa prejavili v športe samotnom.

 

Aké bolo zladiť športovú kariéru a profesionálne zameranie? 

Vtedy som ešte nemala titul profesor. Je to dlhá cesta sa k takémuto titulu dopracovať. Je ale pravda, že už v tom čase som pôsobila na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po skončení školy som tam realizovala doktorandské štúdium, potom som pôsobila ako odborná asistentka, docentka, až následne som získala titul profesor. V čase, keď sa mi lámalo pracovné prostredie, som skončila s profesionálnym športom. Obdobie, ktoré tomu ale predchádzalo bolo náročné. Skĺbenie profesionálneho športu a aktívneho pôsobenia ako odborná asistentka bolo náročné rovnako časovo, ako aj osobnostne.

 

Niekedy v tom čase ste sa stali pravidelnou pacientkou a návštevníčkou Kúpeľov Sliač. Za toto obdobie ste sa profesne výrazne posunuli. Vnímate posun alebo progres aj v kúpeľnom prostredí, ktoré nás obklopuje? 

Kúpele sa určite badateľne posunuli. Samozrejme všetko závisí od financií. Napriek tomu, že financii je očividne nedostatok, je tu možnosť pozorovať menšie pokroky. Ich úlohu by som však nepodceňovala. Sú základom pre tie väčšie, ktoré môžu nastúpiť po nich. Majú rovnako dôležitú úlohu v procese rastu. Toto kúpeľné prostredie má potenciál nielen v oblasti architektúry, ale aj úžitku z prírodných zdrojov, ktoré citeľne organizmu pomáhajú. A nie je to len v prípade srdcovo-cievnych ochorení.

 

Ako hodnotíte svoj kúpeľný pobyt dnes? 

Každý svoj pobyt hodnotím veľmi pozitívne. Procedúry sú vskutku pestré a kvalitné, aj vďaka prírodnému zdroju CO2. Je to jeden z dôvodov prečo sa rada a stále vraciam na Sliač. Využitie prírodného plynu, a nie medicínsky upraveného, má blahodárne a citeľné účinky na organizmus.

 

Máte obľúbenú kúpeľnú procedúru? 

Mám rada masáže, biovak aj vane či injekcie žriedlového plynu. Masáže sú príjemnou formou uvoľnenia svalstva aj oddychu po mentálnej stránke. Sú pre mňa z časti nostalgické, nakoľko boli roky súčasťou mojich bežných dní ako športovca a toto si pamätá nielen moja myseľ, ale aj telo.
Žriedlové injekcie sú niekedy menej komfortnou oblasťou kúpeľných procedúr, sú však veľmi účinné. Samotná procedúra trvá len chvíľku, nepríjemná je len v oblasti vpichu aj to len na istých miestach, a výsledok sa dostaví citeľne rýchlo.

 

Máte nejakú kúpeľnú rutinu alebo zvyky spojené s týmto miestom? 

Kúpele navštevujem sama. No kúpeľné prostredie je bohaté na zážitky, stretnutia a spoločenský život. Vždy sú tu nejakí spolu-kúpeľníci alebo pacienti, s ktorými sa za tie roky poznáme. Mnoho ľudí navštevuje toto miesto s láskou a pravidelne. Sme tu taká veľká rodina. Je príjemné prechádzať sa a naraziť na kúpeľných  známych. Spoločne potom vychutnávame posedenie pri káve, ideme si zatancovať alebo sa prejdeme na kúpalisko. To je taká pridaná procedúra do celkového balíka. Takto nám to tu spolu ubehne veľmi rýchlo. Je veľmi príjemné, že sa tu vytvorila takáto komunita. V lete je ten spoločenský život spontánne a prirodzene bohatší, nakoľko mnoho hostí trávi veľkú časť času vonku a aj pestrosť možností na aktívne trávenie času je tu veľmi  široká. Často využívam aj hrádzu popri Hrone na koliečkových korčuliach. Môže to tu byť čarovné aj v zimných mesiacoch, ale pre niektorých to možno až tak komfortné v rámci logistiky prechodov nie je.

 

Navštívili ste kúpele aj v zimných mesiacoch alebo preferujete tie teplejšie? 

Ja som tu bola už aj vo februári a nenudila som sa ani v zime. Kúpele Sliač ponúkajú možnosti trávenia voľného času za akéhokoľvek počasia či ročného obdobia.

 

Čo by ste odkázali potenciálnym návštevníkom Kúpeľov Sliač alebo klientom, ktorí kúpele chcú v dohľadnej dobe navštíviť?

Je tu veľmi pekná príroda. Dajú sa tu robiť nádherné prechádzky a všetko takmer po rovine. Nemusíte sa teda báť záťaže a môžete si vychutnávať možnosti priestranstva podľa svojich preferencií. Ponuka je naozaj pestrá a prispôsobí sa Vám, nie naopak.

Samozrejme sú to aj samotné procedúry, ktoré sú na tomto mieste výnimočné. Vane s CO2, injekcie či biovak, to je to, čo toto miesto odlišuje od konkurencie. Sú na prírodnej báze a ich pôsobenie na organizmus je citeľný už počas samotnej liečby.

Pobyt v kúpeľoch je nielen ozdravný, ale aj oddychový. Keď mu  dáte šancu, obľúbite si ho.

 

 

 

Podobné články