Krása a autentickosť ako výsada Kúpeľov Sliač zachytená na výnimočných fotografiách

Autor článku:
Kúpele Sliač

Rozprávali sme s Petrom W. Haasom, slovenským komerčným a výtvarným fotografom, členom International Association of Art, ktorý nám dovolil nazrieť na Kúpele Sliač z “iného uhla pohľadu”. V nasledujúcich riadkoch budete mať možnosť nahliadnuť do umenia fotografie, zákulisia blížiacej sa vernisáže v kúpeľnom prostredí a spoznať umelca, ktorý vidí krásu a autentickosť tohto miesta ako zdroj inšpirácie.

Výnimočnosť a pestrosť prostredia Kúpeľov Sliač vytvárajú príležitosť objaviť tu miesta s bohatou históriou a ikonickou architektúrou. Peter W. Haas je dvorným fotografom našich kúpeľov. Svojím profesionálnym okom zachytáva ich rast, premeny a progres realizovaný aj po Vašom boku. Už túto sobotu (1. Júla 2023), pri príležitosti osláv 50. výročia Palace Club, v Kúpeľoch Sliač otvorí vernisáž s názvom Reminiscencie na Kúpele Sliač 2022/2023. Pozrite sa spolu s nami okom fotografa do zákulisia umeleckej tvorby vo svojej naturálnej a výnimočnej podobe.

Aký je Váš príbeh fotografa v Kúpeľoch Sliač a čo je centrom Vašich fotografií v tunajších kúpeľoch?

Mal som možnosť Kúpele Sliač navštíviť prvý krát pred niekoľkými rokmi ako fotograf jedného súkromného podujatia. Úprimne na mňa prostredie veľmi nezapôsobilo, chýbala mi tú akási atmosféra. Park bol oveľa menej upravený ako v súčasnosti. No napriek miernemu rozptýleniu som si všimol tunajšiu architektúru, ktorá vo mne zanechala istý dojem. Po pár rokoch sa mi náhodne skrížili cesty s aktuálnym pánom riaditeľom, Martinom Beňuchom, pri úplne inom projekte. Na základe rozhovorov vznikla spoločná vízia Kúpele Sliač nafotiť ešte pred ich plánovanou rekonštrukciou, ktorú verím štát podporí a bude sa realizovať citlivo a dovolí kúpeľom vyniknúť na tých správnych miestach. Ikonickosť a dobovosť tohto areálu sú historickou pamiatkou a radosťou pre prácu každého umelca. Som veľmi poctený a šťastný, že sa mi dostalo tejto príležitosti, a že mám možnosť vnímať a sledovať rast Kúpeľov Sliač pod taktovkou profesionálov.

Ako vnímate hodnotu, ktorú majú Kúpele Sliač teraz?

Kúpele Sliač sú akoby zakonzervované v čase a je výnimočné, že času stále odolávajú. Je to silné miesto. Budovy funkcionalizmu a jemu vlastnej architektúry sú návštevníkom k dispozícií dodnes. Keď som tu prišiel na prvú realizáciu zvažoval som, ktorou cestou dokumentácie sa vydám. Mohol som zobrať digitál a vytvoriť dokumentárnu fotku. Ale tento koncept sa mi s atmosférou nespojil. Vnímal som, že Kúpele Sliač si zaslúžia vnímavejšiu prácu. Obdobie funkcionalizmu, jeho architektúra a prevedenie je jedno z mojich obľúbených období, ktoré vytvára mnoho príležitostí pre nové objavy. Ani nie kvôli potenciálnej funkčnosti danej architektúry, ale vďaka tomu, že kompozícia objektu a prostredia vytvárajú skutočne vzácny vizuálny celok. Je mu vlastný aj detail kontrastu, ktorý keď je správne zachytený, vznikne z toho výtvarné dielo.

Fotografia to má rada?

To je vlastne zdroj mojej inšpirácie a základ tejto fotografie. Naša spoločná myšlienka so súčasným s vedením kúpeľov je nielen fotografia pre zachytenie doby, ale tvorba fotografie s pridanou hodnotou. Tým, že sa profesionálne zaoberám starými technikami, fotografiou, jej progresom a vývojom, tak tento projekt vnímam aj osobne ako profesionálnu príležitosť. Ako nositeľa atmosféry som si zvolil fotoaparát “danej doby”. Staré foťáky vedia fotiť architektúru vo svojej kráse, nezdeformujú ju. Dnes, keď sa snažíte odfotiť budovu napr. foťákom na mobile, tak sa prirodzene zužuje. Ľudia majú možno pocit, že keď sa fotografia v rámci postprodukcie následne vyrovná alebo oreže, tak to výsledok nezdeformuje. Ale opak je pravdou. Odrazu to už nie je budova, ktorú vidíte. Naopak, staré foťáky dávajú väčší priestor s objektom pracovať a fotograf sa dostáva do centra obrazu. Zdĺhavo, pracne, ale autenticky.

S akou víziou ste pracovali pri zachytávaní objektov našich kúpeľov?

Chcel som aby sme sa nepozerali len na dokumentárne fotky budov. Túžil som aby hodnota neostala len v danom analógu. Snažil som sa dostať do atmosféry doby z 30-tych rokov minulého storočia. Navnímať tú atmosféru, doslova sa do nej ponoriť. Znamenalo to aj prispôsobiť si režim, uhol fotografie a celú prácu. Chodieval som fotiť v čase, keď bolo v kúpeľoch minimum pohybu, ľudí či áut, vyhodnocoval som aj počasie, kvôli svetlu.

Výstava, ktorá nás čaká je výstavou prezentácie exteriéru. V pláne je aj výstava fotografií interiéru Kúpeľov Sliač. Ale aktuálne sa sústredíme na momenty a ikonické objekty exteriéru, ktoré môžu hostia aj široká verejnosť vidieť už o počas pripravovanej vernisáže. Verím, že mnohé miesta v nich vyvolajú emócie, nostalgiu, a samotná fotografia bude na nich pôsobiť prirodzene a blízko.

Aké sú špecifiká fotoaparátu, ktorý ste zvolili?

Samotný fotoaparát je dosť ťažký J takže aj práca s ním vyžaduje čas. Zároveň materiál a vznikajúca fotografia sú pomerne hodnotné záležitosti, práve pre svoju výnimočnosť, čo človeka motivuje pracovať rozumne, uvedomelo a šetrne. Mnou vybraný fotoaparát  je pre tento projekt funkčne vhodný najmä preto, že nedeformuje architektúru, ktorá je v tomto prípade objektom. Má kvalitné negatívy, ktoré majú skvelé rozlíšenie fotografie. Vo svojej praxi vytváram rôzne druhy fotografií. Každú z nich vnímam ako umenie. A i keď najradšej fotím v ateliéri a mám rád umeleckú fotografiu, zložitú, so zapracovaním svetla, príležitosť fotiť v exteriéri vnímam ako inšpiratívny proces tvorby.

Majú fotografie, ktoré bude mať verejnosť možnosť vidieť na vernisáži, nejaké špecifiká?

Okrem umeleckej hodnoty určite aj vo svojom prevedení. Niektoré fotky budú skenované z veľkých negatívov vlastných pre daný typ fotoaparátu v pomere jedna k jednej. Na týchto fotografiách sú okraje priznané a nie sú zapracované výrezy. Sú veľmi autentické a reálne. Odzrkadľujú moju prácu, pri ktorej som kompozíciu vytváral v hlave a následne v “dobovom” foťáku. Fotografie sú výnimočné aj tým, že nie sú smerované na kvantitu ale kvalitu. Pre fotenie si so sebou zvyčajne beriem materiál na maximálne 10 záberov na deň a ani tie väčšinou nevyfotím. Je to nákladný proces a v rámci umeleckej tvorby dôkladne rozmýšľam nad tým, čo na tej fotografii zachytím. Čo, prečo práve toto a čo to divákovi prinesie. Aj v exteriéri sa hrám a pracujem so svetlom, snažím sa, aby pracovalo pre fotografiu a dotváram s ním celkovú atmosféru.

Budú vystavované fotografie aj k dispozícii aj na predaj?

Chceli by sme to istotne posunúť aj smerom k ľuďom. Komerčnejší predaj príde časom, aj keď k dispozícii na odkúpenie budú aj samotné originály. Postupne by sme z nich však radi vytvorili napríklad pohľadnicové sety, formy paspartu na zarámovanie alebo vizuály, ktoré zachytia Kúpele Sliač aj v knižnej podobe.

Mnoho umelcov a ich diel je ocenených až po ich najväčších momentoch. Myslíte si, že aj tieto fotografie budú verejnosťou viac ocenené až po úspešnej rekonštrukcii kúpeľov?

Pri svojej tvorbe sa snažím vytvárať fotografiu s pridanou hodnotou a navnímať prostredie nielen v jeho minulosti, aktuálnosti, ale aj s potenciálnymi premenami a príležitosťami.

Aj tomuto celému procesu predchádzalo štúdium. Napozeral som v archívoch množstvá fotografií, materiálov, ktoré dobovo Kúpele Sliač reprezentovali. Pracoval som následne s dilemou či budem fotiť aj tieto zábery, napriek tomu, že už sú, alebo budem fotíť s víziou, že týmto miestam prinavrátim život, keďže dobové zábery verejnosti bežne nie sú dostupné. Celkovo vnímam, že Kúpeľom Sliač doteraz nikto nevenoval takú vážnu pozornosť z umeleckej stránky, akej sa im dostáva teraz. Osobne si myslím, že tieto kúpele majú potenciál zažiariť v každej svojej dobe. Je v nich z vizuálneho hľadiska toľko veľa, že človek ani nevie kde začať. Na vernisáži spoznáte množstvo známych aj možno nevýrazných miest. To je pre toto miesto rovnako špecifické, stále máme možnosť tu niečo objaviť. Tak objavujme s citom, rešpektom a vnímavosťou tomu miestu vlastnou.

Navštevujete kúpele rád?

Veľmi rád. Čo nás vlastne vracia k mojim úvodným slovám. Nebol som prvý krát očarený tým v akom stave starostlivosti o kúpele som toto miesto spoznal. Avšak ostalo vo mne niečo silné, zážitok naplnený touto atmosférou, ktorá sa slovami možno ani nedá opísať. To, že mi bolo umožnené sem kedykoľvek prísť a pracovať tu len posilnilo radosť a prehĺbilo inšpiráciu, ktorú tu pociťujem a ktorá ma tu obklopuje.

Myslíte, že aj toto je dôvod popularity u našich klientov, ktorí sa sem tiež radi vracajú?

Myslím, že áno. Ja som presvedčený o tom, že na našej planéte sú miesta, ktoré v nás vytvárajú silné pocity úplne prirodzene. Vlievajú do nás pokoj a ešte niečo čo možno ani nevieme identifikovať. Možno energia, alebo niečo veľmi špecifické, či Kúpele Sliač majú a oplývajú preto svojskou a výnimočnou atmosféru. S umením je to veľmi podobné. Niekto niečo namaľuje, alebo nafotí, ale akosi to na Vás nedýcha. Necítite nič. A potom je tu pravý opak. To isté som sa snažil preniesť do tejto fotografie. Emóciu, jedinečnosť a v istom zmysle aj hĺbku.

Všetkých Vás preto srdečne pozývam na pripravovanú vernisáž 1.7.2023 o 16:00 hod a teším sa, ako spolu oslávime toto výnimočné miesto.

 

 

Podobné články