Kultúra na každý deň – otvárame novú sezónu plnú pestrosti

Autor článku:
Kúpele Sliač

Veľmi nás teší vzrastajúci záujem o návštevy nášho kúpeľného parku a kúpeľných procedúr. Práve tieto dary prírody sa snažíme dopĺňať našou prácou o ponuku kvalitnej kultúry, ale aj gastronomických služieb, ktoré pobyt v prostredí kúpeľov robia kvalitnejším a komplexnejším zážitkom. S otvorením sezóny ruka v ruke prichádza aj pestrý program, ktorý sme pripravili ako pre kúpeľných hostí, tak pre  širokú verejnosť. Tešíme sa na vás v roku 2023! Čo všetko sme pre vás prichystali sa dočítate v rozhovore s našou manažérkou kultúry, Jankou Lehotskou, ktorá v tejto oblasti pracuje už 17 rokov.

Ste súčasťou kultúry, ktorá sa v Kúpeľoch Sliač odohráva, aký je Váš vzťah s ňou?

Nechodím len do práce, chcem napĺňať poslanie. Možno to znie ako fráza, ale ja to tak v sebe naozaj mám. Roky mám v hlave Rúfusove slová „kultúra – slúžtička ducha, trpezlivá poľudšťovateľka živočícha...“ Ak by sme rezignovali na kultúru, „tí, čo by to prežili, by opäť začali liezť po stromoch“.

Aj počas svojho voľna najradšej trávim čas v kultúrnych priestoroch. Pri dobrej hudbe, knihe, v kine, galérii a úplne   najradšej v divadle! Bola som niekoľkokrát pri tom, keď vznikalo nové divadelné predstavenie, vychutnávala som si tú dynamiku a proces. Odkedy mám vnúčatá však zisťujem, že aj čas strávený s nimi je relaxom a inšpiráciou zároveň. S nimi sa nedá inak ako „tu a teraz“ a dokonca kvôli nim chcem zapracovať aj na svojej kondičke, aby som im stačila. Nordic walking v našom kúpeľnom parku by mohlo byť dobrým začiatkom!

Ako by ste popísali kultúru v Kúpeľoch Sliač tromi slovami?

VČERA. DNES. ZAJTRA. Kultúru na každý deň, to si prajem aj pre Kúpele Sliač.

Ako sa pri práci inšpirujete aby ste klientom kúpeľov prinášali zaujímavú ponuku, ktorá ich naladí?

Inšpiráciu nájdete všade okolo seba, keď ju naozaj hľadáte. V rozhovoroch s priateľmi, kolegami, klientmi, v médiách, na cestách, prechádzkach, ale aj cielene pri scrollovaní webových stránok, facebooku... Mnohí umelci aj sami dávajú o sebe vedieť a informujú o svojich aktivitách, termínoch turné, premiérach a pod. Treba mať len oči, uši a myseľ otvorené.

Pracujete so širokou paletou programu, ktorou hosťom ale aj verejnosti ponúkate kultúrnu rozmanitosť. Na aké formáty sa môžeme tešiť?

Kultúra v celej svojej žánrovej pestrosti je naším zámerom. Radi by sme v každom kalendárnom mesiaci ponúkli pre každého niečo: koncert, divadlo, tanečné zábavy, besedy a kvízy na rôzne zaujímavé témy, cestovateľské večery, workshopy s tvorivými a inšpiratívnymi ľuďmi,       výstavy, umelecké sympóziá, folklór, ale aj filmy, stretnutia        s tvorcami, literárne besedy, čítačky, organizované výlety v okolí ...

Prvé novinky jarnej sezóny sú už za rohom. Ako ste spokojná s pripravovaným programom v nadchádzajúcej sezóne?

Zimnú odstávku sme využili na prípravu novej kúpeľnej, a teda aj kultúrnej, sezóny. Dramaturgický plán vznikal v spolupráci s agentúrou Mana, s.r.o., vďaka ktorej už vlani Kúpele Sliač ožili množstvom zaujímavých podujatí s veľmi priaznivou odozvou u širokej verejnosti. Chceme zúročiť vlaňajšie skúsenosti, nadviazať na to, čo u návštevníkov kultúrnych podujatí zarezonovalo a samozrejme stále dbať na pestrosť a kvalitu ponuky. Z divadiel sa budú môcť návštevníci tešiť na Teatro Tatro, Túlavé divadlo či Astorku. Z hudobníkov vyberáme napr. Petra Lipu, Kamila Mikulčíka, Katku Koščovú s Danielom Špinerom, v lete dáme priestor kapelám aj na kúpalisku v rámci piatkového nočného kúpania. Terasa Palace Clubu v lete opäť ožije folkloristami, živou hudbou na počúvanie, ... Nápadmi nešetríme, veľa však bude závisieť aj od finančných možností samotných kúpeľov, ale určite dáme priestor aj hosťujúcim umelcom, ktorí prejavia záujem o našu kinosálu či Spoločenskú dvoranu Palace.

Ak tomu správne rozumieme, je možnosť priestory Kúpeľov Sliač využiť “komerčne” a zarezervovať si ich?

Spoločenská dvorana Palace je často využívaná pre svadobné hostiny, stužkové slávnosti, plesy, tanečné venčeky, ale aj firemné podujatia, oslavy jubileí a pod. Je to nádherný priestor s tanečným parketom, barom, spolu s balkónmi ponúka kapacitu 300 až 400 miest. Areál kúpeľného parku je tiež romantickým miestom pre svadobné obrady, čo svadobné páry aj radi využívajú. Kúpeľné nádvorie je atraktívne aj pre firemné teambuildingy, grilovačky, tanečné zábavy. Samozrejme ponúkame aj priestor kinosály Palace s kapacitou 370 miest, čo dávame do pozornosti všetkým divadelníkom, hudobníkom, umeleckým školám, ale aj firmám pre účely školení, kongresov a konferencií.

Vrátime sa ku pripravovanej kultúre. Na čo sa môžu kúpeľní hostia tešiť počas svojho pobytu?

Kultúrnu sezónu odštartujeme v nedeľu 5. 3. predstavením Radošinského naivného divadla „Madona s dieťaťom“, vlastne hneď 2 predstaveniami, nakoľko sme pre veľký záujem pridali okrem predstavenia o 15:00 aj predstavenie o 18:00 hod. Pre tých, ktorí by sa už ku vstupenkám nedostali, ponúkneme v nedeľu tanečnú zábavu v Spoločenskej dvorane Palace. Nie náhodou sme tieto tancovačky nazvali Tanečné procedúry, hudba a tanec dokážu zázraky a ku kúpeľnému životu neodmysliteľne patria. Na náš tanečný parket sa radi vracajú aj mnohí stáli klienti z okolia. V marci bude táto možnosť každý utorok a nedeľu, od apríla trikrát do týždňa (utorky, štvrtky a nedele). Okrem toho 23. 3. potešíme milovníkov blues, funky, jazzu koncertom bystrickej kapely PRSTY. V nedeľu 26. 3. sa predstaví ZUŠ Sliač s tanečným predstavením „Zlodej šťastia“. Kúpeľní hostia môžu tiež využiť ponuku JOGY pre zdravý chrbát – zatiaľ v telocvični kúpeľného domu. V letných mesiacoch sa vrátime do kúpeľného parku. V spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici pripravujeme aj prednášku na tému Ľudové liečiteľstvo a liečivá mágia v tradíciách našich predkov.

Pripravuje sa niečo špeciálne aj na obdobie Veľkej noci?  

Od 1. apríla chceme opäť v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v priestore spoločenskej miestnosti v KH Palace pripraviť výstavu kraslíc, ktorá potrvá 3 týždne. Naši klienti i široká verejnosť sa budú môcť pokochať a zároveň inšpirovať touto veľkonočnou nádherou, rôznymi technikami zdobenia, tradičnými, ale aj súčasnými. Sobotný veľkonočný večer našim klientom spríjemní Sláčikové trio v zložení Andrej Baran – husle, Andrej Krajčovič – viola, Ján Šiška – violončelo. Veľkonočná nedeľa bude ukončením pôstneho obdobia a tak pozveme hostí do Spoločenskej dvorany na veľkonočnú veselicu. Do tanca i na počúvanie bude hrať Ľudová hudba Juraja Pecníka a naši kolegovia z gastro úseku sa postarajú o bohaté bufetové stoly s veľkonočnými tradičnými jedlami a nápojmi. Srdečne pozývame!

Je program sprístupnený aj širokej verejnosti?

Áno, tešíme sa každému návštevníkovi našich kultúrnych podujatí. Snahou je ponúknuť žánrovú pestrosť pre všetky vekové kategórie, spoluvytvárať povedomie o našich kúpeľoch ako mieste, kde zrelaxujete po všetkých stránkach.

Kde môže verejnosť a stála klientela sledovať pripravované novinky?

Predovšetkým na našej webovej stránke s možnosťou prihlásenia sa aj na odber noviniek na mail. Na webku postupne pridávame pripravované kultúrne podujatia, ale aj vytvárame fotoarchív realizovaných podujatí. Tiež využívame možnosti sociálnych sietí, Facebook a  Instagram. Myslíme tiež aj na klientov, ktorí nie sú „online“, preto plagáty a letáky v areáli kúpeľov a v okolí Sliača sú samozrejmosťou. Novinkou tohto roka budú mesačné bulletiny pripravené klientom priamo na hotelové izby.

Čo predstavuje výnimočnosť Kúpeľov Sliač pre Vás?        

Ja som presne ten typ človeka, ktorého výnimočnosť miesta vždy zasiahne. Prechádzať sa alejou, kde v minulosti korzovali Sládkovič, Hviezdoslav, či Nemcová, a ešte v pracovnej dobe... 😊. Som tu necelý rok, ale prajem si, aby mi tento pocit nikdy nezovšednel. Mám to tu úprimne rada, výnimočné miesto, výnimoční ľudia...

Čo by ste odkázali (ne)návštevníkom kúpeľov?

Myslím, že môžem za všetkých zamestnancov kúpeľov odkázať, že by nás určite potešila prajnosť, taká obyčajná ľudská prajnosť! Vízie na kompletnú rekonštrukciu Kúpeľov Sliač sú našim každodenným hnacím motorom. Nedá sa všetky potrebné zmeny, hlavne tie investičné, urobiť hneď, ale vykročili sme. Kúpele Sliač sú jedinečné a my všetci sme tu pre vás!

Podobné články