Kúpele Sliač – miesto, ktoré žije kultúrou. V ikonických priestoroch vznikal nový slovenský film

Autor článku:
Kúpele Sliač

Prostredie Kúpeľov Sliač svojou výnimočnou historickou atmosférou prilákalo aj filmárov. Koncom roka 2022 sa v kúpeľoch natáčal pripravovaný slovenský mysteriózny triler, ktorý zavíta do kín hneď po Veľkej noci. Tešíme sa, že predpremiéra sa symbolicky odohrá aj v Kúpeľoch Sliač. Malú ochutnávku z filmového prostredia a procesu natáčania, aj zaujímavosti o filme sa dočítate v rozhovore s režisérom Petrom Babjakom (PB) a hercom Tomášom Maštalírom (TM). 

Čím Vás zaujali Kúpele Sliač? Boli od počiatku tvorby vašim favoritom?

TM:     V Kúpeľoch Sliač som už dvakrát ako herec. V tunajšej spoločenskej sále som odohral predstavenie, ale nikdy som nemal príležitosť tu tráviť toľko času ako teraz, počas natáčania. Kúpeľný priestor a prostredie sú čarovné. Výhodou je poloha, všade blízko a pritom máte pocit, že ste ďaleko od civilizácie. Človek má odrazu dojem, že sa ocitol v oáze. Je to vzácne miesto plné čarovnej atmosféry. Z pohľadu herca je práve táto atmosféra veľmi vzácna, vytvára zázemie pre kreativitu. V tomto prípade sa navyše zhoduje s víziou, ktorú s tímom máme.

PB:     Kúpele som navštívil ešte pred natáčaním ako klient. Tunajšie prostredie na mňa natoľko zapôsobilo, že mnoho ikonických miest mám vrytých do pamäte. Pamätám si pocit údivu, keď som sem prvýkrát prišiel. Atmosféra, výtvarná hodnota priestoru a lokálnej architektúry, tunajšie zákutia, to všetko ma úprimne zaujalo. Pri výbere lokality pre natáčanie sme preto kúpele oslovili ako jasnú voľbu. Oceňujem dobrú komunikáciu a ústretovosť, ktorú som tu našiel nielen ako klient, ale aj ako režisér.

Ako funguje výber lokality pre natáčanie? 

PB:     V tomto prípade prišiel nápad z našej strany, keďže som bol prostredím kúpeľov očarený. Avšak videl som v ňom aj iný potenciál. Keď sa ku mne doniesli chýry, že kúpele plánujú rekonštrukciu, nechcel som čakať. S víziou zachytiť čo najviac autenticity kúpeľov sme dohodli spoluprácu, ktorá bola veľmi príjemná a ústretová. To si veľmi vážim. Po dohode zvyčajne na miesto prídu kameraman a scenárista. Náš kameraman absolvoval pobyt ešte pred natáčaním, aby nasal atmosféru a dostal sa priestoru “pod kožu”.

V akej dobe sa film odohráva? Priblížite nám príbeh? 

PB:     Film sa odohráva v súčasnosti. Hovorí príbeh fenoménu halného vetra, ktorý je známy najmä na poľskej strane Tatier. Je to vietor, ktorý, zjednodušene povedané, ovplyvňuje konanie ľudí. Dokáže ovplyvniť ako reagujeme, dokonca sme v tom čase vystavení vyššiemu počtu konfliktných situácií. Vychádzame z knihy Jozefa Kariku, Smršť, podľa ktorej nesie film aj názov. V knihe nás inšpiroval hlavný motív, na základe ktorého sme príbeh vymysleli a dotvorili.

Vašou hlavnou natáčacou lokalitou sú práve Kúpele Sliač? 

PB:     Áno. Celkovo máme 20 natáčacích dní a z toho nadpolovičnú väčšinu trávime v Kúpeľoch Sliač. Ďalšie dni sú rozložené na natáčanie v exteriéri a v ateliéri, aby nám detaily sedeli do vízie nášho konceptu. Exteriérové natáčanie prebieha v Tatrách, prirodzene. V Kúpeľoch Sliač nakrúcame najmä v okolí bazéna, ordinácie, kina, spoločenskej sály, využívame priestor chodieb a samotnú recepciu.

Ako sa dokáže film vytvoriť v tak krátkom čase? 

PB:     V našom prípade ide o komorný príbeh. Nie je v ňom veľa postáv, a preto je jednoduchšie natáčanie naplánovať, poprípade ho prispôsobiť. Nie je ani náročné na lokáciu, keďže je detail zameraný na vzťahy hlavných postáv, ktorými sú Tomáš Maštalír a Aňa Geislerová.

Koľko ľudí na tomto projekte pracuje? 

PB:     Na projekte pracuje tím 30-40 ľudí, ktorí spolupracujú aj na iných projektoch. Je to veľká výhoda. Ľudia sú zladení. Veci sa robia prirodzene a v príjemnej atmosfére. Vo filmovom prostredí je bežné, že tímy sú pospájané, ale kameraman, režisér, výtvarník a maskérka sú základom. Práve oni zhmotňujú víziu. V tom spočíva ovládanie tohto remesla.

Ako sa Vám hrala táto rola? 

TM:     Som veľmi vďačný za pestrosť vo svojej práci. Mám príležitosť pracovať na rôznych projektoch a film je akoby na najvyššom stupienku. Filmové rozprávanie je iné ako rozprávanie príbehu v televíznych formátoch. V ňom sa príbeh približuje divákovi obrazom. To poskytuje široký priestor na realizáciu. Veľmi sa mi páči scenár a s tímom, ktorý sa tu stretol, je spolupráca naozaj výnimočná. Cítim zomknutosť, a toto podnetné prostredie celý dojem dotvára a upevňuje.

Stihli ste počas Vášho pracovného pobytu aj regenerovať a vyskúšať silu liečivej vody v Kúpeľoch Sliač?

TM:     Bohužiaľ som to nestihol. Aktuálne pracujem aj na projektoch v Bratislave, a tak počas natáčania pendlujem medzi týmito lokáciami. Ale mal som príležitosť vyskúšať sedací bazén, keďže v ňom prebiehalo jedno z natáčaní.

Splnilo prostredie kúpeľov Vaše očakávania? 

PB:     Áno, spolupráca bola prirodzená a pohodová, a prostredie kreatívne. Servis aj komunikácia s personálom boli skvelé.

TM:     Ďakujem za príjemné pohostenie a starostlivosť. Je tu veľmi milý personál. Správali sa k nám úžasne, servis bol vynikajúci a všetko bolo udržiavané v čistote. Je pre mňa ale smutné vidieť potenciál tohto miesta a pritom mať príležitosť navnímať, že nie je naplno využitý. Malo by byť vo verejnom záujme sa o takéto miesta starať, investovať do nich a rozvíjať ich. Kúpele Sliač sú klenotom, ktorý má potenciál lákať klientov aj spoza hraníc. Unikátom tohto miesta je práve tunajší liečivý prameň. Je obklopený starými, rovnako výnimočnými stromami a je len jeden z troch takýchto prameňov vo svete. Je to vzácne miesto, o ktoré sa stará kvalitný tím ľudí. Ľudský faktor tu zohráva veľmi dôležitú rolu. Za ich prácu im patrí veľká vďaka.

Kedy bude film ponúknutý verejnosti? Plánujete aj jeho odohranie v Kúpeľoch Sliač?

PB:     Predpremiéru plánujeme realizovať aj v Kúpeľoch Sliač. Má byť nielen poďakovaním, ale má aj symbolický charakter. Veľká slávnostná premiéra bude v Bratislave. Bude to pred distribúciou filmu do kín, ktorá je na Slovensku a rovnako aj v Česku naplánovaná na 4. apríl.

Na čo sa môžu diváci tešiť?

PB:     Na herecké obsadenie a aj samotný príbeh, ktorý je nielen o napätí nadprirodzenej entity, ale aj napätí medzi dvoma ľuďmi. Príbeh je, myslím, veľmi pútavý a samotné prostredie oku lahodiace.

Čo by ste radi odkázali čitateľom, ktorí Kúpele Sliač dosiaľ nenavštívili? 

PB:     Aby sa nezabudli starať o seba po vnútornej aj vonkajšej stránke. Kúpele Sliač môžu byť v tomto prípade skvelou voľbou. Okrem liečivého faktoru majú aj silné kultúrne pozadie.

TM:     Nezabúdajme na klenoty, ktoré máme. Mnohé z nich sú blízko a dostupné. Potrebujú nielen financie, no najmä starostlivosť, záujem a dôveru. Hnacím motorom zmeny môžeme byť aj my sami.

Podobné články