Kúpeľná starostlivosť – mám na ňu nárok? Kde začať a ako postupovať?

Autor článku:
Kúpele Sliač

 

Ak sa dlhodobo liečite u lekára špecialistu a máte zdravotné problémy, pravdepodobne máte aj Vy nárok na kúpeľnú liečbu. U svojho všeobecného lekára, alebo špecialistu sa môžete informovať, ktoré kúpele liečia práve Vaše zdravotné problémy, teda indikácie. Je ich niekoľko skupín a podľa tej Vašej si viete vybrať aj kúpeľné zariadenie.

 

Ak ste pacient žiadajúci o kúpeľnú liečbu hradenú poisťovňou, musíte byť

  • zdravotne poistený,
  • v zdravotnej starostlivosti všeobecného lekára, alebo lekára špecialistu, ktorý vyhodnotí Váš zdravotný stav a následne navrhuje liečbu.

Návrh na kúpeľnú starostlivosť podľa jednotlivých indikácií vypisuje všeobecný lekár, alebo príslušný lekár špecialista.

 

U nás v Kúpeľoch Sliač sa liečia nasledovné indikácie:

II. Choroby obehového ústrojenstva -> všeobecný lekár, kardiológ, internista
VII. Choroby pohybového ústrojenstva -> všeobecný lekár, reumatológ, ortopéd, FBLR
XI. Ženské ochorenia -> všeobecný lekár, gynekológ
I. Onkologické ochorenia -> všeobecný lekár, onkológ
II./12, VII./12 Post Covid syndróm -> všeobecný lekár, kardiológ, internista, ortopéd

Pri žiadosti o kúpeľnú liečbu si sami viete povedať, ktoré kúpele uprednostňujete, podľa zoznamu zariadení, ktoré sa špecializujú na vašu indikáciu.
Pokiaľ neuvediete svoju preferenciu, poisťovňa Vám kúpeľné zariadenie pridelí.
Lekár špecialista môže vypísať návrh na kúpeľnú liečbu aj bez všeobecného lekára.
K návrhu lekár priloží ešte výsledky vyšetrení, prípadne odporúčania. U pacientov nad 70 rokov veku sa vyžaduje aj interné vyšetrenie.
Návrh na kúpeľnú starostlivosť sa následne doručí zdravotnej poisťovni. Lekár poisťovne návrh schváli, môže byť však aj zamietnutý, ak nespĺňa zákonom stanovené kritériá. Zamietnutie návrhu musí lekár poisťovne odôvodniť.
Najviac 14 dní pred nástupom na kúpeľný pobyt ešte ošetrujúci lekár potvrdí pacientov aktuálny zdravotný stav, aby sa vylúčila prípadná kontraindikácie.

 

Ako sa kúpeľná liečba prepláca?

Zdravotné poisťovne môžu hradiť kúpeľnú starostlivosť v celom rozsahu alebo čiastočne.
Kategória A – plne platená kúpeľná liečba
Poisťovňa pacientovi, spolu s rozhodnutím o schválení kúpeľnej liečby posiela aj miesto kúpeľov, kde má pobyt absolvovať. Kúpele Vás písomne oslovia a predvolajú na liečebný pobyt.
V kategórii A má pacient plne hradené všetky lekárske úkony, procedúry, ubytovanie aj stravu. Platí za stravovanie a pobyt na lôžku len povinný poplatok 1,70 € denne, ak má záujem o ubytovanie v kategórii štandard.
V prípade záujmu o vyšší štandard, napr. ubytovanie v samostatnej izbe, izbe vyššieho štandardu, s balkónom, či inými požiadavkami, ale aj vyšší stravovací režim si každý pacient môže vyžiadať v kúpeľoch za doplatok.
Doplatok si dohodnú kúpele priamo s pacientom ešte pred začatím pobytu. Doplatok zdravotná poisťovňa nehradí.

Kategória B – čiastočne platená kúpeľná liečba
Poisťovňa pacientovi schváli kúpeľnú liečbu, pri ktorej hradí všetky liečebné procedúry. Pacient si sám hradí len ubytovanie a stravu.
Poisťovňa pacientovi schváli počet dní kúpeľnej liečby a oznámi posledný možný nástupný termín. Prílohou je aj zoznam kúpeľov, s ktorými má pacientova poisťovňa zmluvu, a ktoré sa špecializujú na pacientove ochorenie.
Pacient si sám vyberie kúpele, ktoré mu vyhovujú a dohodne si s nimi rezerváciu pobytu.
V oboch kategóriách teda „A“ aj „B“ je možné požiadať o ambulantnú kúpeľnú starostlivosť. V takomto prípade si poistenec zabezpečí ubytovanie v iných ubytovacích priestoroch, prípadne na procedúry dochádza z miesta bydliska.

 

Ako dlho môžem byť v kúpeľoch?

Dĺžku kúpeľnej liečby pre jednotlivé diagnózy určuje indikačný zoznam, spravidla trvá 21 dní, pri niektorých diagnózach 28 dní.
Pacient hneď pri nástupe do kúpeľného zariadenia absolvuje vstupné lekárske vyšetrenie, kde mu lekár na základe aktuálneho zdravotného stavu predpíše liečebné procedúry.
Pacient počas pobytu absolvuje približne 3 procedúry denne, teda pri 21-dňovej kúpeľnej liečbe absolvuje 63 procedúr, a pri 28-dňovej kúpeľnej liečbe absolvuje až 84 procedúr.

 

NEZABUDNITE!

Kúpeľnú liečbu je potrebné absolvovať do určitého termínu. V praxi to znamená, že do doby ukončenia platnosti návrhu na kúpeľnú liečbu je potrebné kompletne absolvovať celú kúpeľnú liečbu.

 

Individuálne hradené liečebné pobyty

Chcete sprevádzať partnera na kúpeľnej liečbe, alebo s priateľmi rozmýšľate ako svojmu telu dopriať účinky prírodnej liečby a zároveň si odpočinúť?
Využite možnosť prísť do kúpeľov ako „samoplatca“. Pri rezervácii pobytu si vyberiete ubytovanie vo vami preferovanom štandarde, stravu aj procedúry a ďalej si už môžete plnými dúškami vychutnávať blahodarné účinky znamenitej sily prírody.

V Kúpeľoch Sliač Vás túto jar čaká skvelá ponuka kúpeľných pobytov za zvýhodnené ceny! Jedinečná liečivá voda, čerstvý vzduch a prebúdzanie jari v kúpeľnom parku, sú teraz ešte dostupnejšie!
Využite akciu 60 Eur/osoba/noc pre pobyty hradené individuálne a užite si pravú kúpeľnú atmosféru v srdci Slovenska.
Akcia platí pre mesiace marec – apríl 2023, mimo obdobia Veľkej noci.

Podobné články