Priateľstvá ako dôležitá esencia ozdravného procesu

Henrieta Luptáková je s nami v Kúpeľoch Sliač už 22 rokov. Za ten čas mala možnosť nahliadnuť ...

Autor článku:
Kúpele Sliač

Priateľstvá ako dôležitá esencia ozdravného procesu

Henrieta Luptáková je s nami v Kúpeľoch Sliač už 22 rokov. Za ten čas mala možnosť nahliadnuť do množstva pestrých príbehov plných radostí, starostí či výziev. Všetky ale mali niečo spoločné. Prečítajte si rozhovor, v ktorom je srdce, rešpekt aj úcta k miestu s kúpeľnou tradíciou. Spoznajte Kúpele Sliač a jeho príbehy z pohľadu jednej našej kolegyne. 

 

V čom spočíva podstata Vašej práce tu v kúpeľoch?

Pracujem s klientmi na rôznych úrovniach. Začínala som na obchodnom oddelení, neskôr som prešla do prijímacej kancelárie. Teraz pracujem na rezervačnom oddelení, ale podstata práce je veľmi podobná. Stretávam sa s ľuďmi na rôznych úrovniach a snažím sa im v prvom rade porozumieť. S mnohými pravidelnými klientmi sme si za tie roky vybudovali osobné vzťahy, ktoré ma pri práci dobíjajú energiou.

 

To sú azda stovky ľudí, poznáte niektorých z nich aj osobnejšie? 

Za toto moje pracovné obdobie je tých “navrátilcov” možno už aj tisíc. Ale samozrejme nepamätám si všetkých (dodáva s úsmevom). V mladosti som mala lepšiu pamäť na mená - tie mi dlhšie ostávajú a viem si spomenúť aj na ľudí, ktorí možno už dávno nie sú medzi nami, no boli našimi klientmi a priateľmi. Pamätám si na rozhovory s nimi, to, čím žili, aký mali ku kúpeľom vzťah… Veľakrát sa zdôverovali so svojimi životnými príbehmi, preto sú tie zážitky nielen pestré ale aj intenzívne.
Stretla som naozaj širokú paletu klientov a mnohí z nich boli aj starší s kopou inšpiratívnych príbehov. Sú mi inšpiráciou dodnes. Napríklad pred pár týždňami tu boli štyri 90-ročné dámy na dámskej jazde. Tieto dámy sú kamarátkami z detstva. Je to niečo, čo vás nenechá ľahostajným. Sú tu ľudia, ktorí majú toho veľa za sebou. Dokážu aj v tomto svojom veku so svojim životom splynúť a byť stále optimistickí, príjemne naladení a prežívať život radostne, napriek tomu, že svoje problémy majú tiež. Každý ich v tom veku má. Oni si to ale akoby nepripúšťajú. A to je pre mňa obrovská motivácia a impulz.

 

Vy tu sledujete príbehy zo života “naživo”. Majú vplyv aj mimo Váš pracovný priestor?

Áno, vidím to, aj to cítim. Ale vnímam to ako proces obohatenia. Akoby som prostredníctvom príbehov rástla na skúsenostiach. Rozhovor aj s jedným človekom je pre mňa obrovským obohatením. A to nenájdete všade. Ten kontakt s človekom, ešte ak je bližší, vám dokáže veľa dať. Je to samozrejme náročné. Nie každý človek je dobre naladený či priateľský, poprípade sa vie prirodzenejšie prispôsobiť realite, ale o to je to väčšia výzva. Každý jeden telefonát dvíham s očakávaním: kto je na druhej strane, s kým budem mať tú česť a ako sa to vyvinie. Teším sa, keď môžem zložiť s pocitom radosti a s myšlienkou: “Áno, toto bolo super.”

 

V telefóne vám klienti často rozpovedajú aj svoj príbeh? 

Mnohokrát je tomu tak. Zvyčajne začíname oficiálnymi záležitosťami o tom, kedy by radi prišli a potom stačí jedna veta a celý rozhovor sa zmení. Páči sa mi dobrá energia, ktorú veľakrát cítim, a mám z týchto momentov radosť.

 

Koľko klientov si pobyt plánuje rok dopredu a stará sa takto o svoje zdravie v rámci prevencie v porovnaní s tými, ktorí riešia situácie “za pochodu”? 

Percentuálne ten pomer neviem odhadnúť, ale je veľké množstvo klientov, ktorí sa vracajú v preferovanom období. Tam hrá veľkú úlohu aj budovanie priateľských vzťahov a sú obdobia, kedy si u nás celé partie pravidelne rezervujú pobyt. Napríklad prídu v máji, kedy to tu všetko kvitne. Sú to napríklad aj skupiny hostí, ktoré sa tu stretli na kúpeľnej liečbe a stretávajú sa takto každý rok. Sú to ľudia z rôznych kútov Slovenska. Za iných okolností by sa asi nestretli a tu v Kúpeľoch Sliač vytvorili počas liečby priateľstvo, ktoré prirodzene prechádza rokmi. Samozrejme v kontakte v priebehu roka sú, dnes už to doba dokonca uľahčuje. Ale cielene si tieto pobyty plánujú, aby sa stretli všetci alebo väčšina aj osobne.

 

Čím to je, že sa to tu tak tmelí? 

Očividne si tu ľudia dokážu oddýchnuť, načerpať nové sily a otvoriť sa viac iným a novým vzťahom. Sú zo svojho rodinného prostredia presunutí k nám a tu vedia zo svojho bežného chodu a starostí vypnúť. V tomto prostredí sú k mnohým veciam otvorenejší a predpokladám aj ľahšie tieto nové priateľstvá nadväzujú.

 

Už vieme, že do Kúpeľov Sliač sa mnohí radi vracajú, ako je to s novými klientmi? 

Máme aj množstvo nových klientov. Časť z nich tiež chodí v skupinách. Sú nimi napríklad aj babské, pánske jazdy alebo rodinné stretnutia. Mnohí z nich túto príležitosť dostali ako darček. Veľakrát prídu aj mladšie ročníky. Ľuďom vyhovuje toto prostredie, architektúra a cítia sa tu príjemne. Ja by som netvrdila, že kúpele sú len pre staršie ročníky alebo skalných. Klienti sa menia, ľudia, prostredie a účinky kúpeľných procedúr objavujú stále a to dodáva nielen priestor novým vzťahom, ale aj inšpiráciám a rastu.
Ľudia, ktorí mali toho kľudu v živote menej, si ho tu tiež nájdu. Keď tomuto prostrediu dajú ľudia šancu, akoby zistia, že sa tu dá krásne presunúť v čase a to mnohým vyhovuje. Omladnú. Pookrejú. Azda je to čaro miesta, ktoré ich tak naladí a uvoľní.

 

Čo vnímate ako silnú stránku Kúpeľov Sliač?

Okrem ľudí je ňou príroda. Tá ulahodí návštevníkom z rôzneho prostredia. Ešte som sa nestretla s klientom či klientkou, ktorí by z tohto prostredia neboli očarení alebo by si tu neoddýchli. Je to teda práve poloha Kúpeľov Sliač, ktorá je pre nás a našich klientov povzbudením a príležitosťou napríklad aj na nadhľad. Sme nad mestom, sú odtiaľto krásne výhľady a príležitosti na nové objavy. Pre ľudí, ktorí radi trávia svoj čas v prírode, je toto miesto samo o sebe ozdravné.
Ja sama tu trávim takmer každý víkend a s manželom máme svoje obľúbené trasy, na ktorých relaxujeme. Máme takú rutinu a tá má tiež isté čaro. Je to síce to rutina, ale nie je to to isté dookola. Máme šancu sa zlepšovať a stále objaviť niečo nové. Spoločne.

 

Vnímate za ostatné roky nejaký progres v službách Kúpeľov Sliač? 

Určite áno. Vidím veľký záujem zo strany vedenia spoločnosti a postupne takými drobnými krôčikmi to ide vpred. A  ja držím palce, aby sa kúpele dostali tam, kam patria. 🙂
Vďaka príbehom, ktoré som tu mala príležitosť počuť, vidím veľký potenciál v tomto mieste. Jeho žiarivá minulosť je niečím, čo by sme radi preniesli aj do budúcnosti. O miesto s takým potenciálom je predsa najkrajšie sa deliť a vzájomne si v ňom dopriať.

 

Už je zvykom, že sa na záver rozhovoru pýtame na odkaz alebo pozvánku pre tých, ktorí kúpele zatiaľ nenavštívili. Aký je Váš odkaz pre potenciálnych návštevníkov?  

Dajte našim kúpeľom šancu. Verím, že krásne prírodné prostredie, pohostinnosť, ústretovosť našich kolegov a kvalitné balneoterapeutické služby budú pre vás prínosom.

Podobné články