Rozhovor s riaditeľom Kúpeľov Sliač Martinom Beňuchom.

Autor článku:
Kúpele Sliač

V úvode roka sme sa rozprávali aj s našim riaditeľom Martinom Beňuchom. Zaujímalo nás najmä čo všetko môžeme v tomto roku očakávať, aké majú kúpele plány, aj to aké výzvy máme pred sebou. 

Nový rok už začal a my sme zvedaví, čo nás v ňom čaká. Poďme sa však úvodom pozrieť na ten uplynulý, ako by ste ho zhodnotili?

Rok 2023 sme začínali dlhšou zimnou odstávkou, tú sme ale využili na aktívne a intenzívne úpravy a vylepšenia prevádzky, čo dalo dobrý základ fungovaniu kúpeľov počas celého roka. Pozitívne sa to prejavilo najmä pri výsledkoch prevádzok, ktoré prešli vylepšením, ako napríklad kaviareň Palace Club, reštaurácia Palace Galéria, či Kino Vináreň 1930, ktorú sme nanovo otvorili. Tá bola naozaj veľmi pekne prijatá u našich návštevníkov, keďže poskytuje širšiu paletu služieb, ktoré môžeme ponúkať. Ocenené boli aj vylepšenia vo Dvorane Kúpeľného Hotela Palace. Väčšie čistenie kúpeľného parku zase prilákalo oveľa viac návštevníkov do celého areálu kúpeľov. A čo asi najviac zarezonovalo v radoch širokej verejnosti bola ponuka kultúrnych podujatí, pri ktorých bola naša snaha ocenená veľmi vysokou návštevnosťou. Odzrkadlilo sa to aj na výsledkoch našich gastronomických prevádzok, keďže kultúrne podujatie sa bez slušnej ponuky gastronómie nezaobíde.

Môžeme aj v tomto roku očakávať podobne pestrú ponuku programu?

Aj v tomto roku sme začali odstávkou, ale podstatne kratšou. Z vylepšení, ktoré plánujeme realizovať zmienim pokračovanie v úpravách kina, ďalšie čistenie kúpeľného parku, pričom obnovou prejdú všetky altánky a vybudujú sa aj nové. V oblasti kultúry už samozrejme plánujeme podujatia na celý rok. Aktívne teraz pripravujeme Veľkonočný pobyt, ale už sa organizačne zameriavame aj na otvorenie letnej kúpeľnej sezóny, ktoré by malo tento rok pripadnúť na 18. mája 2024. Je pre nás veľmi dôležité stále napredovať, aby sme len nečakali na tzv. „veľkú“ rekonštrukciu, ktorá je na prípravu veľmi náročná, ale ten čas ktorý popritom máme už investujeme do mnohých iných zlepšení prevádzky. Efekt drobných zmien cítime už teraz. Veľmi nás napríklad prekvapila slušná návštevnosť kúpeľov vo februári, z čoho sme mali na základe skúseností z v minulých rokov obavy. V zime všeobecne klesá záujem o kúpeľné služby, ale aj toto už máme zdá sa čiastočne prekonané.

Je teda známy už kompletný plán rozvojových aktivít, ktorý budeme spoločne napĺňať?

Plán samozrejme máme na všetky aktivity, ktoré robíme a sú to aj plány na základe projektov, ktoré boli úspešné. Napríklad v spolupráci s Občianskym združením Spolu pre všetkých s mimoriadne významným prispením Nadácie SPP sa nám darí organizovať vylepšenia parku v podobe rekonštrukcie a výstavby altánkov, prepojenia území Pod Kozákom a kúpeľného parku a súčasťou tohto projektu má byť aj rekonštrukcia jazierka pred KH Palace. Tiež pomerne rozsiahlo plánujeme realizáciu väčších či menších kultúrno-spoločenských podujatí. Chceme rozšíriť ponuku gastro služieb, veľmi nám chýbal napríklad predaj zmrzliny v letných mesiacoch, čo by sme si vedeli predstaviť priamo na nádvorí KH Palace. Pripravujeme aj prevádzku kúpaliska a tešíme sa na všetky položky v našich plánoch, na to, že ich budeme priebežne napĺňať a najmä veriť, že to bude ocenené aj našimi klientmi. Vo vylepšeniach plánujeme pokračovať aj počas prevádzky. Chystáme sa meniť koberce na izbách kde je to žiaduce, potrebujeme posúvať aj gastronomické prevádzky neustále vpred, tak, aby sa to v čo najlepšej miere odrazilo na spokojnosti našich klientov a návštevníkov.

Vieme pomenovať aj niektoré konkrétne vylepšenia, ktoré kúpele čakajú?

Spomínam to asi najčastejšie... to čo sa dá realizovať najrýchlejšie, nepotrebuje to čakať a nedá sa pritom na nič vyhovárať, je kúpeľný park. V ňom sa nachádzalo veľké množstvo drevín, ktoré boli choré, život a zdravie návštevníkov ohrozujúce. Toto sme už z veľkej časti odstránili a verím, že už nás takýto masívny zásah do parku nečaká. Tento rok sa nám odkryl aj rozostavaný liečebný dom Coeur, ktorý nikdy nebol dostavaný. Spolu s tým sa nám poodhalila aj istá nostalgia, ako by to asi dnes u nás vyzeralo. Zrejme by sme dnes písali celkom iný kúpeľný príbeh, keby sa tento zámer kedysi podaril. Každopádne nás v tomto území čaká skutočne veľa práce. Tieto stavby totiž chceme postupne odstraňovať a snažíme sa na to získať prostriedky. Už na jar plánujeme výsadbu minimálne 300 nových stromov v parku. Na jednej strane musíme odstraňovať staré dreviny, ktoré sú buď nebezpečné, alebo choré a môžu nakaziť okolité dreviny, a zároveň nám chýba stredná generácia drevín, čo chceme teraz napraviť a začať s výsadbou. Máme pripravenú aj kvetinovú výsadbu, ktorá sa teší veľkej obľube a veríme, že sa to podarí ako minulý rok, kedy sme sa pustili do niečoho modernejšieho, čo tu predtým nebolo zvykom, a vyšlo to ešte lepšie ako sme čakali. Spomeniem tiež územie kúpeľných prameňov, ktorému dĺžime viac pozornosti a chceme tento priestor pozdvihnúť už počas tohto roka aspoň vlastnými vylepšeniami, ktoré sa nám snáď podarí finančne zabezpečiť. Našou snahou je v tomto roku dokončiť opravy a rekonštrukciu Prameňa Štefánik a ideme sa pokúsiť zabezpečiť zdroje na rekonštrukciu Kaplnky sv. Hildegardy.

Budú aj kultúrne podujatia rovnako bohaté ako v tom uplynulom roku?

Určite budeme organizovať viaceré podujatia spolu s mestom Sliač, keďže máme tento rok pred sebou tri významné výročia. Máme výročie spojenia obcí Rybáre a Hájniky do spoločnej obce Sliač, tiež nás čaká výročie udelenia štatútu mesta mestu Sliač, a napokon 780-te výročie od 1. písomnej zmienky z roku 1244 o Sliačskych liečivých prameňoch. Tie kultúrne podujatia si budú môcť všetci záujemcovia včas pozrieť na webovej stránke a v spolupráci s OOCR Stredné Slovensko o nich plánujeme aktívne informovať. Budeme sa veľmi tešiť keď budú rovnako hojne navštevované ako minulý rok. Potrebujeme však aj v tejto oblasti ešte veľa vecí riešiť. Napríklad systém parkovania. Je to pre nás úžasné keď príde na podujatie veľa ľudí, ale chceme sa zlepšovať v servise, aby prípadná vysoká návštevnosť nebola na škodu týchto podujatí.

Čo bolo v tom uplynulom roku pre naše kúpele tou najväčšou výzvou pri organizovaní kultúrnych podujatí?

Najväčšou výzvou boli určite Vianočné kúpele. Ani sme nesnívali o tom, že bude krásne nasnežené a že tu bude taká tá pravá zimná, až romantická atmosféra. A keď sa to podporí ponukou služieb, tak to má výborný ohlas a my v tom chceme aj naďalej pokračovať. Našim cieľom je odstrániť sezónnosť, ktorá je v kúpeľníctve citeľná. Chceme, aby v každom ročnom období bol park dostupný a lákavý pre verejnosť a aby kúpele dokázali poskytnúť taký komplex služieb, až sa tie sezónne rozdiely napokon takmer zotrú. Našich klientov zatiaľ najviac odrádza potreba dochádzať za procedúrami a stravou exteriérom, ale aj toto už riešime.

Kúpele Sliač sa čoraz viac stávajú aj dejiskom rôznych akcií či spoločenských stretnutí. Nastalo obdobie znovuobjavenia našich kúpeľov zo strany verejnosti?

Áno, dalo by sa to tak povedať. Cítime, že táto časť našej klientely sa začína postupne rozširovať. Spoločenská dvorana KH Palace bola vždy známa, hostila množstvo svadieb, stužkových a fungovala veľmi aktívne, keďže je to naozaj vzácny priestor. Ale tým, že sme vylepšili priestory kina, doplnili ho o vináreň, upravili sme námestie KH Palace, vznikli tu aj priestory pre eventy, školenia, či firemné akcie. Zároveň tiež vznikol priestor aj pre menšie rodinné podujatia, oslavy, čo veľmi oceňujeme, keďže si tieto priestory našli svoju klientelu. Dokážu byť atraktívne aj pre iné skupiny. Firmy, spoločnosti, združenia, od školenia, cez prednášky až po kongresy či kultúrne spoločenské podujatia.

To čo nás však najviac definuje a čo oceňujú naši návštevníci je, že Kúpele Sliač sú miestom s dušou. V celom areáli je to cítiť. Práve KH Palace je neskutočne neobyčajným miestom a pri tom, čo sa podarilo zdokonaliť či už technicky alebo vizuálne je to priestor, ktorý sa vyrovná konkurencii v našom regióne a my sa tomu veľmi tešíme. Samozrejme, ešte potrebujeme rozšíriť aj lôžka, na čom aktívne pracujeme.

Veríme, že v tomto roku nebudeme len dobrými prevádzkovateľmi kúpeľov ale budeme aj dobrými obhajovateľmi projektu ich obnovy, aby sme našli pre naše kúpele ďalších nadšencov a dokázali ich tak rozvíjať. Aby sme ich dotiahli do dobrého začiatku ich rekonštrukcie a následne si vytýčime ďalšie ciele, aby sme tak mohli vždy úspešne dokončiť čo sme si aj predsavzali. 

Prajem aj všetkým našim klientom, hosťom či návštevníkom, aby si užili tento náš priestor. Miesto s dušou, ktoré mnoho ponúka a mnoho lieči. Prajem aj nám, mojim kolegom a našim spolupracovníkom, aby sa nám tento rok vydaril. Aby sme na jeho konci mohli povedať, že sme sa opäť posunuli o kúsok ďalej. Ale najmä si želám, aby naša hlavná služba - prinavracať zdravie pomáhala všetkým, ktorí to potrebujú a ktorí svoju dôveru vložia do našich kúpeľov. A najväčší môj sen v tejto oblasti je prinášať tak kvalitnú prevenciu ochorení, aby kúpeľníctvo viac pomáhalo udržať ľudí zdravých a menej muselo zachraňovať podlomené zdravie pri rôznych chorobách, ktorým je v obrovskej miere možné predísť.

Podobné články