Snažíme sa klientom poskytovať pocit pohody a bezpečia počas celého pobytu u nás!

Autor článku:
Kúpele Sliač

Našim najväčším kúpeľným pokladom je naša liečivá voda, ktorej vlastnosti sú výnimočné dokonca vo svetovom meradle. Kúpele Sliač by však neboli jedinečným miestom, nebyť ľudí so srdcom na správnom mieste. Práve oni vytvárajú z tunajších priestorov skutočnú relaxačnú oázu. Vďaka ich skúsenostiam, odporúčaniam a prívetivému prístupu, je pobyt pre klientov plnohodnotným liečivým aj rekreačným zážitkom. Ako vlastne pôsobí naša liečivá voda na ozdravujúci proces tela, ako sa vyberajú procedúry pre pacientov a aké sú aktuálne v ponuke, sme sa opýtali vedúcej sestry, našej dlhoročnej kolegyne a tváre kúpeľov, Kataríny Berhelovej.

Ste súčasťou Kúpeľov Sliač už pár desiatok rokov. Ako sa po takej dlhej dobe pozeráte na kúpele?

Pre mňa sú kúpele symbolom jedinečnosti, dôležitosti prírodných zdrojov, ale aj vydarením pokory k nim a k individuálnym zdravotným indikáciám našich návštevníkov. Je to miesto určené pre liečbu, ako aj oddych. Naši klienti u nás vyhľadávajú spojenie ozdravenia tela s osviežením mysle. Ku každému sa preto snažíme pristupovať podľa jeho zdravotného stavu, bežne myslíme už krok vopred. Ja osobne sa teším každému výsledku a pokroku, ktorý tu vďaka unikátnemu zloženiu minerálnej vody a žriedlového plynu pociťujú naši návštevníci mnohokrát už počas ich pobytu. Sila prírody a správne nastavených procedúr dokáže klientom viditeľne uľaviť.

V čom je teda miestna voda s obsahom žriedlového plynu výnimočná. Aký je rozdiel oproti iným kúpeľom?

Pod tunajšou fontánkou sa nachádza hlavný prameň. Voda, ktorá v ňom vyviera má cca 33,4°C. Táto minerálna voda je následne napúšťaná do minerálnych vaní alebo bazéna. V prípade bazénov sa voda napúšťa pomaly aby sa minimalizovalo jej ochladenie. Naopak, dohrieva sa na aplikačnú teplotu 34-36°C prostredníctvom pary. Práve vďaka tomuto procesu je účinnosť vody až 99 %.  Nestráca takmer žiadne minerály. Pre pacientov je kúpeľ v minerálnych bazénoch vysoko vyživujúci. Pramene podobného typu, ako je ten v Kúpeľoch Sliač, môžu mať podobné vlastnosti, no sú väčšinou vyššej teploty a preto sú obvykle ochladzované. Týmto procesom sa mení a výrazne klesá percentuálne množstvo aktívnych minerálov obsiahnutých v prameňoch. Teplota totiž dokáže ovplyvniť kvalitu aj percentuálny pomer jednotlivých zložiek, ktoré sa nachádzajú v prameňoch.

Ako sa využíva žriedlový plyn obsiahnutý vo vode?

Okrem našej vody, ktorá je primárne vyhľadávaná pre liečbu srdcovo-cievnych ochorení, je pacientom k dispozícii aj žriedlový plyn, ktorý sa aplikuje najmä v prípade pohybového aparátu alebo gynekologických zdravotných indikácií. Plyn obsahuje vzácne plyny v kombinácií s CO2 a ako jediný sa na Slovensku odčerpáva priamo z prameňa. Následne sa centrálnym rozvodom presúva na miesta jednotlivých procedúr. V našom prípade sú to žriedlové injekcie, biovak alebo vaukopres. Podobné injekcie môžu nájsť klienti aj v iných kúpeľoch, ich obsah je však iný. Aplikujú sa z fliaš, jedná sa o medicínsky plyn, ktorý nie je obohatený o vzácne plyny. Jeho účinok je preto výrazne nižší ako účinok tunajšieho žriedlového plynu.

Žriedlový plyn je zjednodušene povedané taký všeliek. V Kúpeľoch Sliač sa klientom podáva už 50 rokov. Pichá sa do tzv. hedových zón. Reflexoterapiou, pod kožu. Práve prostredníctvom reflexoterapie sa vstrebáva do tkaniva – miesto podráždi, prekrví. Je analgetickým účinkom proti lokálnej bolesti. Lepšie dané miesta prekrvuje, čo vedie k uvoľneniu a následnej liečbe.

Sú miesta vpichu nejakým spôsobom obmedzené?

Práve naopak. Výhodou žriedlového plynu je, že sa môže pichnúť kdekoľvek. Uvoľní pri pocite ťažkých a opuchnutých nôh, pri presilených rukách alebo aj pri bolesti krčnej chrbtice. Máme klientov, ktorí k nám chodia ambulantne, vyslovene za plynom. Konkrétne spomeniem panie zubárky z Bratislavy, ktoré si vždy urobia z cesty na Sliač výlet, prídu sa posilniť plynovými injekciami, dajú si u nás kávičku, prejdú sa po parku a oddýchnuté odchádzajú naspäť domov.

A čo voda? Tiež dokáže uľaviť na počkanie?

Naša minerálna voda je skutočne úžasná. Organizmus si z nej dokáže všetky potrebné látky vziať v priebehu 15 minút. Akokoľvek dlho je následne pacient ešte v minerálnom kúpeli, telo už aktívne látky nedokáže viac prijať. Funkcia kúpeľa sa ale mení a môže byť pre pacienta relaxačná. Každopádne, v prípade skutočných zdravotných komplikácii nejde len o jeden kúpeľ. Ten by sám o sebe zázraky neurobil. Je to v skutku kombinácia procedúr, ktoré svedomito pre pacienta plánujeme. Samotný kúpeľ sa napríklad neodporúča v prípade mladistvých a detí, alebo ak majú pacienti otvorené rany, v prípade žien je to aj gravidita, nakoľko sa počas tehotenstva takto teplá voda neodporúča. Práve na základe individuálnych kontraindikácií sa pacientom prideľujú procedúry na mieru. Konzultujú sa s lekárom a sú nastavené čo najfunkčnejšie pre dosiahnutie želaného efektu.

Ako sa kúpeľoch delia jednotlivé procedúry?

Všetko v Kúpeľoch Sliač sa deje takmer na jednom mieste. Pacientom sú k dispozícií Kúpeľné domy 1 a 2, ktoré sú prepojené presklenou chodbou. Tá dodáva potrebný komfort najmä počas sychravých alebo chladných dní. V Kúpeľnom dome 1 sa pre klientov realizujú procedúry, ktoré využívajú najmä silu prírody – a teda vychádzajú z lokálneho minerálneho prameňa či spomínaného žriedlového plynu. Sú to napríklad biovak, žriedlové injekcie, minerálny bazén alebo minerálne vane. Kúpeľný dom 2 slúži pre fyzio procedúry, je tu plavecký bazén, telocvične, realizuje sa tu arteterapia, oxygenoterapia alebo zábalové procedúry. Pacienti majú k dispozícií aj sedenia so psychológom – arteterapiu, tréning kognitívnych funkcií alebo individuálne pohovory.

Veľmi obľúbenou činnosťou pacientov je aj nordic walking, ktorý v doobedných hodinách prebieha pod dohľadom fyzioterapeuta a v prípade záujmu ho vedia klienti realizovať aj individuálne v poobedných hodinách.

Medzi zaradené a pacientami už v tomto čase obľúbené novinky patrí aj spomínaná oxygenoterapia. Priblížite nám prosím jej funkciu?

Oxygenoteriapia je individuálna liečba. Pacient dostane prístroj, ktorý mu je nasadený, ten pohlcuje zo vzduchu kyslík, čistí ho a pacient tento vyčistený vzduch vdychuje. Želaným efektom tejto procedúry je prekrvenie mozgu a jednotlivých orgánov v tele. V jednoduchosti môžem povedať, že ak orgány nie sú dobre prekrvené, nebudú ani dobre fungovať. Preto je dôležité pri cievnych príhodách rýchlo podať kyslík, ak sa tak stane v dostatočnom horizonte, pacient pociťuje nižšie poškodenie mozgu.

Pracujete so širokou paletou zdravotných indikácií. Sú situácie, ktoré vás aj po rokoch dokážu prekvapiť?

Každý pacient je iný. A každý má iné zdravotné kontraindikácie. Z praxe však už vieme predpokladať, čo sa môže stať, ak je záťaž na procedúrach pre organizmus vyššia. S kolegami máme vždy pri sebe telefón a na každom poschodí Kúpeľných domov sa nachádza kyslík. Je to práve z prevenčného hľadiska, liečime častokrát veľmi ťažké poúrazové či pooperačné stavy. Pri srdcovocievnych ochoreniach aj malá zaťaž môže pre organizmus predstavovať nečakanú vlnu, s ktorou sa potrebuje vysporiadať. Každý z nás je iný. Preto sa snažíme vždy myslieť krok vpred a pacientom poskytovať pocit pohody a bezpečia počas celého ich pobytu u nás.

Z ponúkaných balíkov pobytov a procedúr si vedia vybrať aj náročnejší klienti?

V Kúpeľoch Sliač máme dva druhy klientov. Sú to klienti, ktorí prídu na dlhodobejší liečebný pobyt, a potom klienti, ktorí využívajú možnosť relaxačnej a regeneračnej funkcie procedúr počas krátkych návštev. Sem patrí napríklad balíček Reštart. Nie každý návštevník má nutnosť absolvovať prehliadku u lekára. Klienti, ktorí prídu na pár dní si zakupujú balíček procedúr, ktoré majú pripravené a na recepcii po príchode rozpísané vo svojom kúpeľnom preukaze. Vedia si však v prípade záujmu niektoré z procedúr do harmonogramu doplniť a doplatiť. Klienti, ktorí svoj zdravotný stav potrebujú po príchode konzultovať s lekárom a ich pobyt u nás je dlhší, majú procedúry nastavené individuálne, podľa potreby.

Čo by ste radi odkázali čitateľom, ktorí Kúpele Sliač dosiaľ nenavštívili? 

Aby si nechali pomôcť. Na to máme predsa prírodu. Všetky lieky sa totiž už od nepamäti nachádzajú v prírode, na to netreba zabudnúť. Ak máte akékoľvek zdravotné problémy, čistota a sila prírody je viac než medikamenty. Treba jej dať šancu! Naša voda a náš plyn sú skutoční pomocníci na mnohé neduhy. Naše prostredie, park a príroda zase pomáhajú pookriať na duši. Príďte sa presvedčiť sami. Budeme sa na Vás tešiť!

 

Podobné články