Spoznajte poklad, ktorý slúži všetkým

Autor článku:
Kúpele Sliač

Výnimočný, bohatý a štedrý. Aj taký je poklad, ktorý sa nachádza pod Kúpeľmi Sliač. Sliačske kúpeľné pramene sú skvelým miestom pre oddych, regeneráciu alebo malý výlet. V nasledujúcich riadkoch sme zhrnuli niekoľko zaujímavostí práve o našich kúpeľných prameňoch. Želáme Vám príjemné bádanie. 

Vo svete sú len tri ďalšie miesta, kde sa voda prediera na povrch tak, ako v Kúpeľoch Sliač. Voda obohatená o vysoký obsah kysličníka uhličitého tu v izotermickej teplote vyviera priamo v srdci našich kúpeľov a používa sa na všetky liečebné a rehabilitačné účely. K pacientom sa dostáva so všetkými svojimi bohatstvami, bez potreby ďalšieho neprirodzeného zásahu na úpravu. Je sýta a klientom Kúpeľov Sliač ponúka bohatú regeneráciu vďaka vstrebávaniu oxidu uhličitého kožou. Krv pri tom na seba viaže množstvo kyslíka a zásobuje ním aj okrajové bunky tela a “núti” ho k samouzdravovaniu. Tento proces je prirodzený a vysoko efektívny. Pacientom prináša rýchle výsledky a citeľné uvoľnenie.

Pramene sa rozdeľujú podľa funkčnosti, teploty aj pomoci pri zdravotných indikáciách. Každý je unikátny a pomáha v rôznych sférach organizmu či už prostredníctvom kúpeľnej liečby, alebo v niektorých prípadoch aj krátkodobej konzumácie vody z prameňa.

Prameň ADAM

Ako jediný z prameňov v našich kúpeľoch nevyteká, ale v pravidelných intervaloch eruptuje. Pitie vody z tohto prameňa napomáha pri funkčných poruchách vyprázdňovania, ochoreniach močového mechúra, črevných kataroch, poruchách tukového metabolizmu, gravidite, dojčení, osteoporóze a pri zvýšenej športovej aktivite. Liečbu v podobe pravidelného či dlhodobého pitia je nutné konzultovať s lekárom. Ten odporúča nielen dĺžku kúry, ale aj množstvo príjmu minerálnych látok.

Prameň BYSTRICA

Prameň Bystrica bol pôvodne nazývaný aj Dorotta, podľa manželky palatína Jozefa Habsburského. Dnes pacientov a návštevníkov Kúpeľov Sliač teší svojimi účinkami a pozitívnymi výsledkami v liečebnom procese. Priaznivo pôsobí najmä pri ochoreniach žalúdka, nechutenstve, pankreasu, žlčníka, žlčových a močových ciest. Aj v tomto prípade je nutné dlhodobé alebo pravidelné pitie vody tohto prameňa konzultovať s lekárom.

Prameň KÚPEĽNÝ

Kúpeľný prameň vyviera priamo pod Kúpeľným domom. Vďaka jeho výnimočnej izotermickej teplote 33,3 stupňov Celzia sa práve tento bez akéhokoľvek ďalšieho umelého zásahu používa na všetky liečebné účely. Obsahuje vysoké množstvo CO2 a je jedným z najvýznamnejších kúpeľných prameňov. Voda tohto prameňa poskytuje uhličitú terapiu, ktorá je založená na prirodzenom vstrebávaní oxidu uhličitého kožou. Priamo z prameňa sa odčerpáva aj žriedlový plyn, ktorý ako liečebnú pomôcku používajú Kúpele SLiač ako jediné na SLovensku. Má preukázateľne vysoké liečebné účinky pri ochoreniach srdcovo-cievneho systému, pohybového ústrojenstva, gynekologických a onkologických ochorení.

Prameň LENKEY

V roku 1834 tento prameň objavil prírodovedec a milovník tunajšej prírody, Acacius Lenkey. Voda tohto prameňa má vďaka vyššiemu obsahu železa priaznivé účinky pri anémiách a vďaka obsahu bóru je vhodná aj na výplach očí. Napomáha práve pri ochoreniach štítnej žľazy a očí. Až do povrchových úprav boli výpary z prameňa prudko jedovaté, pretože prameň vyvieral v uzavretom priestore malej jaskyne, čím vznikla silná koncentrácia CO2 plynu.

Prameň ŠTEFÁNIK

Prameň Štefánik je najstudenším prameňom Kúpeľov Sliač. Má vysoký obsah oxidu uhličitého a aktívneho železa. Jeho voda je mierne mineralizovaná, kyslá, obsahuje železo, kremík a má veľmi nízky obsah sodíka. Podporuje trávenie, pomáha pri chudokrvnosti, osteoporóze a znižuje lámavosť nechtov aj vlasov.

Vychutnajte si prechádzku k prameňom. Spoznajte bohaté a čarovné okolie kúpeľných domov a parku, alebo si vytvorte priestor pre jednodňový výlet za pokladmi regiónu, ktorý má čo ponúknuť. Tunajšia príroda, atmosféra, termálne kúpalisko s vodou z miestnych prameňov či len výborný obed alebo káva v príjemnej spoločnosti Vašich blízkych. Aj to sú bonusy (spoločného) cestovania a zdieľania objavov. Nech sú Vaše kúpeľné objavy plné zdravia a radosti.

Podobné články