Vernosť miestu, ktoré ma vždy vzpruží

Autor článku:
Kúpele Sliač

Pani Margita Ďuricová je našou pravidelnou kúpeľnou pacientkou. Túto sezónu k nám zavítala už po 54.-krát. Kúpele vníma ako miesto pre budovanie vzťahu, kde dôvera zohráva hlavnú úlohu v ozdravovacom procese. Sila prírody, ľudskosť a spoločenský život jej na tomto mieste dodávajú istotu, zázemie a zdravie. Prečítajte si kúpeľný príbeh, ktorý sála pohodou, vďačnosťou a úprimnou chuťou dopriať aj iným. 

 

Aký je Váš Kúpeľný príbeh, ktorý sa začal písať cca 30 rokov dozadu? 

Kúpele Sliač navštevujem ako pacientka už od roku 1991. Od tohto času som sem chodila takmer pravidelne dvakrát do roka. Výnimkou boli pandemické roky. V úvode som s návrhom na kúpeľnú liečbu vôbec nesúhlasila. Návrh pána lekára ma zaskočil a potrebovala som čas sa s touto možnosťou a potrebou pre organizmus zžiť. Doma som mala deti a nevedela som si odlúčenie predstaviť. Napokon ma presvedčil strach. Chcela som, aby bolo všetko v poriadku a zdravie neprinášalo takéto “prekvapenia”. Navyše samotný infarkt bol výkričníkom a ja som si to do istej miery uvedomovala. Napokon, tak ako som si nebola istá takou veľkou časovou investíciou do svojho zdravia, po prvom zážitku som si toto miesto zamilovala a úprimne som si tu oddýchla, načerpala síl a dôvery v seba.

 

Vaša prvá skúsenosť teda bola dosť intenzívna. Máte na ňu silné spomienky? 

Moja prvá skúsenosť bola vskutku intenzívna. V Kúpeľoch Sliač som strávila 6 týždňov. Bola som ubytovaná v dome Bratislava. V tej dobe sme dostávali ešte kúpeľný preukaz, ktorý bol vo forme skladacej knižky. Stále ho mám doma odložený a pripomína mi tento veľký krok do neznáma. V tej dobe to bol pre mňa silný zážitok a som veľmi vďačná za príležitosť, vyliečenie aj posilnenie nielen môjho tela, ale aj mysle. Keď som sa vrátila domov všetkým som hovorila o kúpeľoch pozitívne a v priebehu rokov tu so mnou liečbu absolvovali niekoľkí členovia rodiny či priateľov.

 

Čo vnímate ako prostriedok pre najväčšiu úľavu? 

Najmä vodu. Tá je tu prostriedkom pre ozdravenie v rôznych formách a je naozaj účinná. Vždy ma tu ale veľmi motivovalo aj prostredie. - Kultúra, spoločenský život a príležitosti.  Počas svojej prvej návštevy som tu stretla aj detičky, čo mi veľmi pomohlo. Ja som totiž pracovala ako učiteľka a veľmi ma mrzelo, že som nedokázala nastúpiť na pracovisko a spolupracovať s deťmi.

 

Je podľa Vás intenzita návštev kľúčová v samotnom ozdravovacom procese?  

Zo svojich skúseností a zážitkov môžem povedať, že áno. Ale isto je to aj individuálne. Ja som po prvom pobyte cítila úľavu a badateľne som sa zdravotne cítila silnejšia. Keď mi pán doktor povedal, že liečbu môžem opakovať, túžila som sa znova vrátiť. V tej dobe bola administratíva a kúpeľné procedúry inak zohľadňované, myslím, že bolo jednoduchšie dostať odporúčanie v prípade krívajúceho zdravotného stavu. Keď mi neskôr kardiológ pomenoval moju diagnózu, bolo jasné, že sa sem budem vracať každý rok. Cítila som ako mi kúpele pomáhajú, po všetkých stránkach.

Najdlhšie chodím aj teraz práve na Sliač, čo sa dĺžky pobytu týka. Tie tri týždne sú citeľné čo sa úľavy týka a rozdielov, ktoré na organizme pociťujem. Moje zdravie dobíjam práve tu. Časom sa to trošku poľaví a ja sa sem vraciam. Skúsenosť s kúpeľnou liečbou mám aj z iných miest. Ostatné kúpele však doplnkovo absolvujem na oveľa kratší pobyt a na iné zdravotné špecifikácie.

 

Spomínate všetky stránky, myslíte tým zdravie fyzické aj psychické? 

Áno, tu na tomto mieste som vždy pookriala. Kultúra tu síce vtedy nebola až taká pestrá a silná ako je dnes, ale našli sme si cestu a možnosti. Navštívili sme napríklad Štátnu operu v Banskej Bystrici. Kultúrnym zážitkom bolo ale aj prostredie Kúpeľov Sliač, ktoré bolo nasaté medzinárodnou atmosférou. Chodilo tu v tom čase aj veľa nemeckých turistov na liečenie.

 

Máte nejakú kúpeľnú rutinu, ktorú ste si za tie roky aplikovali aj v domácom prostredí? 

Mne sa tu vždy páčili rehabilitačné cvičenia, ktoré sme v rámci liečby absolvovali. Snažila som sa tieto rutiny aplikovať aj doma. V Kúpeľnom prostredí som už poznala jednotlivé procedúry a vedela som, čo má na mňa aký efekt. No neskôr sa k zdravotným indikáciám pridala reuma a aj iné špecifikácie a môj zoznam kúpeľných miest sa začal rozširovať.

 

Navštevujete teda aj iné kúpele počas roka. Kombinácia procedúr a prírodných zdrojov má pozitívny účinok na Váš organizmus? 

Určite áno. Raz do roka chodím do Tatier. Navštevujem aj Nimnicu. A mám odskúšaných mnoho iných. Na Sliač sa ale vždy rada vraciam. Pre tunajšiu prírodu. Pokoj. Aj v zime to tu má čaro. Všade kopy snehu. Tie zimy sú už teraz oveľa miernejšie. Ale v tých časoch to tu bola úplná rozprávka. Kúpele Sliač sú napokon jedinými kúpeľmi, kam chodím dvakrát ročne a na dobu troch týždňov. Ostatné časové či finančné investície do kúpeľnej liečby sú už oveľa kratšie. Dopĺňajú však komplexnú liečbu mojich zdravotných indikácii a spoločne tvoria kombináciu, ktorá ma dobíja. Práve vďaka deťom si to môžem dovoliť a som za to neskonale vďačná.

 

Ako vyzerá Váš kúpeľný program alebo jeden deň v rámci kúpeľného pobytu? 

Pri svojich návštevách tu každý deň absolvujem cca 4 procedúry, zvyčajne doobeda. Počas troch týždňov je to dokopy 63 procedúr. Keď som mala energiu zvykla som si obľúbené a efektívne procedúry aj dokúpiť. Poobedia trávim oddychom alebo si vychutnávam ponuku tohto okolia. Kultúrny program je tu veľmi bohatý. Vychutnávam si aj tunajší park a zamilovala som si prechádzky s výbavou Nordic walking. Teraz si už nosím vlastnú. Väčšinou chodíme v skupine. Veľa z priateľov, ktorý sem so mnou zavítali, má na toto miesto pozitívne ohlasy. Domov sa vracajú s pestrými spomienkami a posilneným zdravím.

 

Robíte teda kúpeľom osvetu vo svete. Pozitívna spätná väzba teda teší isto aj Vás. 

Och, áno. A ako. Je to forma pomoci. Podeliť sa o objavy a potom tie zážitky zozdieľať. Vidieť rozdiel a tešiť sa slovám, z ktorých ide úprimná spokojnosť.

 

Ako Vy retrospektívne zhodnotíte svoju kúpeľnú liečbu?

Mám kopu príjemných zážitkov, veľa z nich je úsmevných a humorných, lebo situácie či blízke osoby, ktoré ma tu stretli sú výnimočné, tak ako samotné kúpeľné miesto. Je tu krásna príroda, i keď objektívne samotné ubytovanie bezpodmienečne potrebuje rekonštrukciu. Budovy sú smutné a v očakávaní. Verím, že sa im v blízkej budúcnosti dopraje pozornosť, ktorú si zaslúžia.

 

Čo by ste odporučili návštevníkom našich kúpeľov? - Návštevníkom, ktorí sa radi vracajú aj hosťom, ktorí Kúpele Sliač doposiaľ nenavštívili? 

Je tu krásna príroda. Procedúry vychádzajúce práve z jej sily a darov, a pôsobia formou reštartu. Každému by som úprimne poradila kúpeľnú liečbu ako formu prevencie. Ak máte nad 45 rokov alebo máte predispozície na niektoré zo špecifikovaných zdravotných ochorení, investujte svoj čas čo i len na týždeň. Poďakuje Vám najmä Vaše srdce ale aj cievy a celkovo Váš organizmus.

Kedysi mi hovorili, že ma nevedia vyliečiť a nepoznali diagnózu. Napokon mi ju úspešne diagnostikovali. Nasadili liečbu, ktorá v spojení s kúpeľnou starostlivosťou dodáva môjmu telu nielen posilnenie, ale aj časť zdravia, a to už roky.

Investícia do kúpeľnej liečby ako prevencie je jedna z investícii, ktorá sa časom vráti. A jej návratnosť môže byť citeľná. Dôverujme prírode, jej zdrojom a možnostiam a pristupujme k nim s pokorou a vďačnosťou. Sú to dary, ktoré sa nám v plnej kráse ukazujú na povrchu a sú ochotné nám pomôcť.

 

Prečo treba investovať čas, energiu a aj istú pozornosť kúpeľným miestam? 

Myslím, že je dôležité sa k liečbe postaviť zodpovedne. Kúpele sú ideálnym priestranstvom pre pookriatie medzi ľuďmi, no majú výraznejšiu úlohu v ozdravovacom procese. Ak sa pre kúpeľnú liečbu rozhodnete, dôverujte jej vo všetkých jej úkonoch. Lekári a celý tím ľudí je v kúpeľoch úprimný, ľudský a podporný.

Sem sa dá ísť a vyliečiť azda každú jednu chorobu. Ak Vám je Vaše zdravie vzácne, neberte to na ľahkú Váhu. Výsledky sa dostavia pri pravidelnosti a správne nastavenej intenzite skôr ako sa nazdáte.

Spomínate ľudskosť, srdce a podporu. Zosumarizujete na záver svoje dojmy? 

Personál, ktorý tu pracuje a mala som možnosť ho stretnúť, je veľmi milý. Keď sa robia veci so srdcom, tak potom je rovnaký aj pocit návštevníka. Cítiť to. Nedá sa to oklamať.

Kúpele sa v mnohom za posledné obdobie posunuli. Gastro, kultúra aj samotný park. Vidno ochotu, cieľ a výsledky.

Všetko začína pozitívnym myslením a to sa potom odvíja aj ako efekt v ozdravovacom procese či budovaní miesta, ktoré slúži všetkým bez rozdielu. Lebo práve tu sme si všetci rovní. V niečom zlomení, v inom plní inšpirácie.

Kúpeľné miesta sú čarovným prostredím, kde dostanete príležitosť na ďalšie začiatky.

 

Podobné články