Voda – významný symbol očisty a uzdravenia

Autor článku:
Kúpele Sliač

Kúpele Sliač poskytujú zázemie širokej palete klientov. Každý z nich je jedinečný osobnostne aj svojimi zdravotnými indikáciami. Niektorí objavia silu vody, ktorá tu vyviera, náhodne. Iní sa na toto miesto radi vracajú a jej účinky vedome vyhľadávajú. Našim verným klientom je aj pán Karmášek, ktorý nás z Českej republiky navštívil už neuveriteľných 43 krát. Jeho príbeh procesu uzdravovania a načerpávania energie si môžete prečítať v nasledujúcich riadkoch.

Aký je Váš kúpeľný príbeh?

Moje zdravotné problémy pramenili z vyčerpania a začali v časoch, kedy som pracoval takmer non-stop. Žil som v podstate na hrane. S filozofiou, že sa buď presadím alebo zomriem som neviedol taký spôsob života, ktorý by mal zdravú rovnováhu. Dnes sa tomu myslím hovorí work-life balance. Doma som trávil málo času, ten som venoval práci. Táto investícia sa mi neskôr vrátila, ale veľa so sebou vzala. Vtedy som dostal myšlienku ísť do kúpeľov a telu dopriať potrebný reštart. Prinavrátiť sa k sebe, nakoľko som nad telom strácal kontrolu. Podľa hesla lepšie predtým, ako potom, som dlho neváhal.

V rokoch 1950-1951 tu bol na vojne môj otec, ktorý bol súčasťou hudobného zoskupenia. To hrávalo aj v tunajšej sále. Toto miesto som mal preto vštepené v pamäti z rozprávania a rozhodol som sa ho navštíviť. Neskôr som vyskúšal aj iné kúpele ale vždy ma to pocitovo viac ťahalo na Sliač, preto sa sem rád vraciam. Navyše tu pociťujem výsledky a rozdiel. Snažím sa chodiť pravidelne a telu aj mysli dopriať potrebnú regeneráciu párkrát do roka.

Spájam to s jazdou na bicykli alebo lyžovaním či výletmi do Banskej Bystrice na plaváreň.

Kúpele navštevujete pravidelne, ktoré balíčky využívate najviac? 

Ja navštevujem Kúpele Sliač zvyčajne ako samoplatca, a preto najčastejšie siaham po overených a preferovaných procedúrach, bez konzultácie s lekárom. Myslím, že táto forma je ponúknutá v balíčku Reštart.

Navyše si viem ponuku nastaviť na mieru sebe a svojim očakávaniam. Je intenzívnejší ale viem, že môjmu telu pomáha. Sú tu veľké možnosti. Som rád, že ich môžem užívať pravidelne.

Keďže miesto symbolizuje voda, jej sila a účinky, počas svojho pobytu najviac využívam bazén. Tam vždy cítim rozdiel. Voda je tu základným a výnimočným zdrojom ozdravného procesu. Vážim si ju a snažím sa ju využívať zodpovedne a efektívne.

Vy ste životnými skúsenosťami našli rovnováhu a získali kontrolu nad svojim zdravím. Teraz Kúpele Sliač navštevujete pravidelne a cielene. Je to vec zdravia alebo má toto miesto pre vás aj inú hodnotu? 

Ja mám okrem iného aj záujem o súčasnú architektúru. Toto prostredie nie je gýčové. Naopak, je výnimočné. Je ale umenie ho udržať, potrebuje silnejšiu posilu v investíciách a opateru.

S kamarátom, ktorý je popredný český architekt, som sa v minulosti zamýšľal nad potenciálnou rekonštrukciou kúpeľov. Toto miesto má bohatú históriu a veľký potenciál. Ja som však veľmi citlivý na starostlivosť o to, čo má hodnotu. Aj preto keď prichádzam na Slovensko, cítim vo všeobecnosti, že je tu veľa miest, ktoré by potrebovali väčší záujem zo strany štátu, ale aj verejnosti. Takto kritický som ale aj k svojmu národu. Vždy keď po návrate zo zahraničia prekročím hranice späť do Česka, cítim, že by sme mali byť už niekde ďalej a rovnako tak to cítim aj na Slovensku. Voda, ktorú tu na Sliači máte, je národný poklad. Je to tak vzácny poklad, ktorý my v Českej republike vôbec nemáme! Je potrebné sa o takéto poklady príkladne starať. Viem však aj o tom, že už odštartoval projekt  revitalizácie a rekonštrukcie prostredia kúpeľov, čaká ich tak nová budúcnosť. Verím pritom, že si zachovajú ráz miesta, ktoré lieči, s atmosférou, ktorá je mu blízka a priestor sa nezmení na wellness. Držím kúpeľom v budúcnosti palce, na ceste plnej výziev a plnenia cieľov.

Čo by ste radi odkázali čitateľom, ktorí Kúpele Sliač dosiaľ nenavštívili? 

Najmä tým, ktorých práca pohltila, ako aj mňa pred niekoľkými rokmi, by som odporučil poľavenie a chvíľu pre seba. Workoholizmus nie je udržateľný životný štýl. Kúpeľná skúsenosť je obohacujúca. V zážitkoch, aj na zdraví. Potrebujete len samy v sebe zoradiť priority. Investovať do seba sa oplatí. Starostlivosti v tomto prípade nie je nikdy dosť, ako sa hovorí.

Toto miesto je výnimočné najmä vo svojej autentickosti. Zameriava sa na obsah. Je to kúpeľníctvo s dušou.

 

 

 

Podobné články