Zdravé prevenčné návyky sú šancou na úspech a dlhý život

Autor článku:
Kúpele Sliač

Zdravie je to najcennejšie, čo máme. Mnohokrát zhoršenie zdravotného stavu zoberieme vážne až v kritickej situácii a lekára navštívime neskoro. Prevencia je jednou z najúčinnejších ciest ako zostať zdravý čo najdlhšie. Môže mať mnoho podôb – od pravidelného športu a vyváženého stravovania, cez elimináciu stresu, až po prevenčné relaxačné kúpeľné procedúry. Práve tie dokážu organizmu dodať potrebné vitamíny a reštartovať ho.

Kúpeľná liečba je formou prevencie, ktorá dokáže naše telo nabiť pozitívnymi látkami a dušu zážitkami. Kúpeľnú liečbu môžete zároveň zdieľať aj so svojimi blízkymi. V dnešnej dobe je dostupná pre každého a kúpele sú rovnocenným partnerom v ozdravovacom procese, či už zdravotné problémy aktuálne pociťujete alebo nie. Pobyt v kúpeľoch je šitý na mieru práve Vášmu zdravotnému stavu, vďaka čomu dokáže posilniť nielen telo, ale aj myseľ. Práve tá môže pookriať pri pestrej kultúre, športe, času strávenom v prírode alebo počas rozhovorov v ikonickom kúpeľnom prostredí. A keď prevencia nestačí, nastupujú odborníci v prostredí, ktoré dodá telu zázemie a pocit istoty. Takýmto prostredím je aj areál Kúpeľov Sliač.

V snahe podporiť a popularizovať prevenciu sa v Kúpeľoch Sliač koncom júla zorganizoval aj Deň pre Vaše zdravie. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) každoročne pripravuje viac než štyri desiatky podujatí známych pod týmto názvom. Pri tejto príležitosti sme vyspovedali riaditeľa banskobystrickej pobočky VšZP, Ing. Dávida Slivku, na tému dôležitosti prevencie a kúpeľnej liečby. V rozhovore nám priblížil ako nastúpiť na cestu zdravého životného štýlu, a to cez vlastné skúsenosti, odporúčania a tipy.

Ako vnímate úlohu prevencie Vy? 

Prevencia je z kľúčová. Preventívne prehliadky zachraňujú životy a pomáhajú včas zachytiť ochorenia, ktoré sú v mnohých prípadoch pri skorom záchyte úplne alebo aspoň ľahšie liečiteľné ako pri pokročilých štádiách.
Prevencia by preto mala byť súčasťou života každého, dokáže priniesť pohodu, bezstarostnosť či vzácny čas. Aktuálne je na ňu zameraný dôraz nielen v médiách, v spoločnosti, ale aj v zdravotných poisťovniach. Je totiž relevantným “hráčom” na ceste za zdravím, dokáže zachraňovať alebo predlžovať životy, najmä vtedy, keď sa ešte choroba nehlási viditeľne o slovo. Preventívne prehliadky u lekára, dokážu zachytiť mnohé nebezpečné ochorenia včas a prevenčné návyky, akými sú napríklad dostatočný prísun tekutín, vhodná životospráva alebo pohyb nám udržujú organizmus v kondícii a napomáhajú väčšej psychickej pohode.
Prevencia je preto úplný základ ak chce byť človek zdravý a nechce dodatočne riešiť nejaké zdravotné nepríjemnosti, komplikácie alebo hospitalizácie.

Aké základné prevenčné návyky odporúčate? 

Základom je správna životospráva, zdravý životný štýl a nezanedbávanie preventívnych prehliadok. Sú to návyky, z ktorých sa môže stať pri troche úsilia časom rutina. Jedlo bohaté na vitamíny a dostatok tekutín sú v našej kultúre stále zanedbávané, ale sú dôležité pre organizmus a ich nevyhnutnosť si uvedomuje čoraz viac ľudí. Telu dopĺňajú energiu pre lepší chod. Čo sa pohybu týka, nemusí to byť silový či dynamický šport. Začať stačí postupne a v menšom a časom budeme cítiť, že dokážeme viac. Prechádzky sú ideálnym riešením. Spájajú pohyb a pobyt v prírode. V prípade prechádzok v spoločnosti blízkej osoby do toho vchádza aj faktor mentálneho oddychu prostredníctvom zdieľaných zážitkov, komunikácie alebo relaxu.
Sú to malé krôčiky a nebadané zmeny, ale z dlhodobého hľadiska sa táto investícia vracia späť v podobe silnejšieho a odolnejšieho organizmu. Netreba si však na úvod toho nabrať veľa. Zmeny realizujeme postupne a pomaly. Pohyb či vyvážená strava sa tak stanú bežnou súčasťou dňa. To je potom dobrý základ pri prevencii.

Aká je Vaša profesionálna skúsenosť so zdravím? Je v praxi citeľná istá hranica, kedy začína byť zdravie pacientov ochabnutejšie a slabšie? 

Hovorí sa, že čím je človek starší, tým ťažšie chudne, ale je to presne naopak, o to ľahšie priberá. Nejde o problém priberania v akomkoľvek veku, ale z praxe pozorujeme trend, akoby s pribúdajúcim vekom chabla vôľa hýbať sa a žiť aktívnejšie, hlavne po 40-tke a 50-tke. Vtedy majú klienti výraznejšie slabšiu motiváciu pre vybalansovaný životný štýl a zmeny na zdraví sa začnú odzrkadľovať citeľnejšie.
Našich poistencov motivujeme k prevencii napríklad prostredníctvom celoročných edukačných programov ako je Pohyb je zdravý či Preventivka bez výhovoriek. Ako dobrý motivátor sa ukazujú aj benefity, ktoré sú súčasťou benefitného produktu Peňaženka zdravia a sú naviazané práve na absolvovanie preventívnych prehliadok. Prevenciu podporujeme aj prostredníctvom vernostného programu Vernosť+, kde verní poistenci prostredníctvom benefitu Aktiv+ získajú prístup do viac ako 600 športových, rekreačných alebo kultúrnych zariadení. Snažíme sa tak dosiahnuť, aby sa aj menej komfortné vyšetrenia stali rovnako bežné ako napríklad už zaužívaná každoročná prehliadka u zubára. Výsledkom budú potom zdraví poistenci, ktorým vďaka včasnej diagnostike liečba účinne zabrala. Prehľad o termínoch preventívnych prehliadok zároveň pomáha udržiavať aj mobilná aplikácia VšZP.
Ľudia si zdravie nevážia, až kým sa niečo nestane. Možno na začiatku v preventívnych prehliadkach nevidia zmysel, ale nakoniec sú radi, že lekára navštívili. Prevencia je okrem iného aj jednoduchšia a menej nákladná ako operačné zákroky, následná rehabilitácia a liečba. Odporúčam jej venovať dostatočnú pozornosť, či už sú to spomínané návštevy u lekára, pohyb, zmena životosprávy alebo aj priestor na relax. Napríklad aj prostredníctvom kúpeľnej liečby, ktorá okrem relaxu prináša telu dôležité minerály.

Ako by ste popísali úlohu kúpeľnej liečby v rámci prevencie? 

Kúpeľná liečba je mnohokrát vnímaná len ako riešenie pre chorých pacientov, ale opak je pravdou. Kúpeľná liečba je rovnako relevantná pre zdravých ľudí či rodiny s deťmi, a nie je limitovaná ani zdravotným stavom či vekom. Je výnimočná práve vďaka využívaniu prírodných zdrojov a ich prirodzenej podpore organizmu. Kúpele klientom nepomáhajú len v rámci fyzického zdravia ale aj v oblasti duševnej pohody.
Kúpeľná liečba je často riešením liečby a prevencie zdravotných predispozícií. V prípade zdravotných indikácií dokáže priniesť výsledky rýchlo a efektívne. Je to spojenie ozdravovania a regenerácie, ktorá je dôležitá nielen po fyzickej stránke, ale aj tej duševnej. Keď sme viac v psychickej pohode, ochorenia sa ľahšie liečia a zmeny cítime výraznejšie.

V Kúpeľoch Sliač sa stretávame počas Dňa pre Vaše zdravie. Okrem šírenia povedomia o dôležitosti zdravých návykov návštevníkom ponúkate merania ich telesných hodnôt. Priblížite nám toto podujatie?

Deň pre Vaše zdravie realizujeme niekoľkokrát do roka na rôznych miestach alebo ako súčasť väčších podujatí. Prístroj s názvom InBody meria komplexné údaje o Vašom tele – váhu, pomer svalov, vody v tele, tuku, hmotnosť kostí aj BMI, teda ideálnu váhu pre každého jedinca. Je to komplexný sken, ktorý klientovi napovedá, čo jeho telo potrebuje a na čom treba viac zapracovať. Každý klient je jedinečný. Niektorým výsledky pripomenú dôležitosť zamerania sa na aktívnejší životný štýl, iným naopak na pestrejšiu stravu.
Tak isto spolu s kolegami meriame cholesterol alebo cukor v krvi. Spolupracujeme so študentmi medicíny, ktorí poskytujú odborné poradenstvo a vedia skonzultovať a vysvetliť jednotlivé hodnoty s návštevníkmi.
Benefitom je fakt, že toto meranie ponúkame návštevníkom bezplatne a bez ohľadu na to, v ktorej poisťovni sú poistení. Takéto prístroje bývajú prístupné aj na fixných miestach, avšak ich využitie býva bežne spoplatnené. Všeobecná zdravotná poisťovňa chce verejnosti priniesť lepší prehľad o zdraví, aj preto nás môžete navštíviť na rôznych miestach po celom Slovensku, počas celého leta. Spolu s nami máte možnosť podrobnejšie spoznať svoj zdravotný stav, lepšie mu porozumieť a podporiť jeho slabé stránky.

Čo by ste odkázali čitateľom, ktorí Kúpele Sliač dosiaľ nenavštívili alebo nemajú žiadnu skúsenosť s kúpeľnou liečbou? 

Osobne všetkým kúpeľnú liečbu vrelo odporúčam, aj na základe svojej osobnej skúsenosti, práve v Kúpeľoch Sliač. Či už ste samoplatiteľ a liečbu chcete absolvovať dobrovoľne pre jej ozdravné účinky, alebo kúpele navštevujete na odporúčanie lekára, verím, že v kúpeľnom prostredí nájdete všetko, čo hľadáte.
Moja osobná skúsenosť s kúpeľným zariadením v Sliači je veľmi pozitívna. Bol som milo prekvapený, aká široká paleta pacientov v rámci zdravotných indikácií či veku tu našla potrebnú liečbu. V kúpeľoch Sliač som sa stretol len s pozitívnymi ohlasmi a vytváralo to veľmi dobrý dojem a vplyv nielen pre moju fyzickú pohodu, ale aj celkový zážitok. Odporúčam kúpeľnú liečbu vyskúšať a dať jej šancu, na vlastnej skúsenosti pocítiť rozdiel.
Verím, že ak budú ľudia navštevovať kúpeľné miesta a objavovať ich poklady, budú sa so zvyšujúcim záujmom verejnosti zlepšovať aj samotné kúpele a ich služby. Slovensko je v tomto smere bohatá krajina, má najviac kúpeľných miest a kúpeľných minerálov na počet obyvateľov, len ich, bohužiaľ, ako obyvatelia veľmi zriedka využívame. Naše poklady naopak objavili návštevníci zo zahraničia a za benefitmi takejto neinvazívnej liečby sú ochotní precestovať kilometre.

Potenciálnym návštevníkom preto na záver posuniem pozvánku do kúpeľov. Pozitívny vplyv kúpeľnej liečby je ideálne vyskúšať práve na vlastnej koži. Takáto liečba je výnimočná, účinná a v rámci ozdravovacieho procesu predstavuje jednoduché riešenie pre posilnenie tela aj mysle zároveň.

Podobné články