Autor článku:
Kúpele Sliač
Milan Ďurčov je súčasťou tímu a rodiny Kúpeľov Sliač. Takmer 32 rokov sa stará o Vašu celkovú pohodu a flexibilitu svalstva. Za toto obdobie mu cez ruky prešlo nespočetné množstvo klientov, bol súčasťou množstva Vašich príbehov, aj zdravotných indikácii. Spoznajte kúpeľné prostredie a jeho príležitosti z pohľadu nášho kolegu.
Cez ruky Vám za tých 32 rokov prešlo stovky až tisíce pacientov. Kedy ste to prestali počítať?
To množstvo je fascinujúce, keď to takto počítate. Ja som to však nikdy nepočítal. V bežný pracovný deň masírujem cca 16 ľudí. Pre niekoho málo, pre niekoho veľa… Kombinácia kvality a efektivity je však pri tomto množstve tak akurát v rovnováhe. Myslím si, že keď je človek mysľou či telom unavený, nedokáže sa úlohe tak odovzdať. Pre mňa osobne je spomenuté množstvo pacientov prichádzajúcich s túžbou po úľave dimenzované rozumne. Sú samozrejme dni, ktoré sú náročnejšie. Veľmi obdivujem aj svoje kolegyne, pre ktoré táto práca zaiste nie je fyzicky jednoduchá a pritom prirodzene dokážu držať tempo, silu a klientovi poskytnúť potrebnú úľavu. Sme tím, ktorý sa dopĺňa, a spoločne vytvárame priestor, ktorý lieči najmä zo zdravotného hľadiska. No mnohokrát má aj iný efekt. Prináša klientom úľavu aj na srdci. Vyrozprávajú sa, oddýchnu si a odchádzajú odtiaľto v mnohom “ľahší”.
“Odľahčíte” sa o pár zážitkov aj Vy? Ste tunajší rodák, zaujímalo by nás, ako sa začal písať Váš kúpeľný príbeh…
Narodil som sa tu na Sliači, tu som vyrastal a prežil mnoho dobrodružstiev. Chodili sme sa do tohto areálu ako mladí chlapci hrávať a chytať rybky na jazierka. Pracoval tu i môj otec, za ktorým som často chodieval ešte ako chlapec. Ako žiak a starší chalan som tu začal brigádovať. Zbieral som plachty v kúpeľnom dome a vozil ich do práčovne. Prakticky som nielen na Sliači, ale aj v samotnom kúpeľnom prostredí, od narodenia. Prirodzene som časom premostil do pracovného pomeru ako mladík. Toto priestranstvo a tím ľudí mi je inšpiráciou a domovom, kde sa cítim príjemne. Sme tu rodinou. V mojom prípade aj doslovne. Pracuje tu nielen moja manželka, ale aj moja sestra a dve netere.
V čom spočíva podstata Vašej práce v Kúpeľoch Sliač a čo Vás k tomuto povolaniu motivovalo?
K športu mám blízko. Ale paradoxne pre mňa športovanie a motivácia nemali s masírovaním spojenie. Práve naopak. Športujem rád, vo svojom voľnom čase, ale tento vzťah sa vyvinul časom. Samotná pracovná stránka sa vyvinula situáciami, príležitosťami a možnosťami, až ma doviedla k práci maséra. Vyvinulo sa to úplne prirodzene.
Klienti Vás často spomínajú - kúpele sú nasaté pozitívnymi reakciami práve na samotné masáže a aj spoluprácu s Vami. Je to náročná práca?
Povedal by som, že je to intenzívna práca - nielen po samotnej fyzickej stránke, ale aj po tej psychickej. Práca s ľuďmi je pestrá, plná emócii a očakávaní, a s tým prichádzajú aj samotné výzvy. Fyzicky to veľakrát nie je také ťažké, ako si ľudia myslia. Dôležitá je technika, rôznorodosť pohybu a to dovolí v istých momentoch svalom maséra oddychovať. Psychicky je to pestré a plnšie - hostia sa menia, ich vízie a potreby tiež. Radi vyrozprávajú svoje diagnózy, dojmy, životné príbehy, ktoré sú niekedy zaujímavé a autentické, no v náročnejšie dni zasiahnu.
Komunikácia teda masážam škodí alebo pomáha? Aké je to, keď miesto maséra radšej rozpráva klient?
Za tie roky praxe a práce s ľuďmi som získal skúsenosti aj v oblasti vnímavosti. Ľudí viem po pár minútach prečítať a vytvoriť tým atmosféru na masáži. Prispôsobiť sa klientovi je prioritou. Nemalo by to byť naopak. Vnímať jeho bolesť a prekrviť časti, ktoré sú pre neho bolestivé a problematické je cieľom masáže a plnohodnotným doplnkom v liečebnom kúpeľnom procese. Pestrosť procedúr dokopy tvorí harmonický celok, ktorý má jeden a ten istý cieľ. Sú však momenty, kedy sa klient v atmosfére cíti “ako doma”, podelí sa o svoje trápenia, prejde viac do hĺbky. Keď je za deň takýchto klientov viac, vie to byť náročné. Masáž je terapia svalu, mnohokrát sa z nej u nás ale stane aj iná forma terapie. Dôležité však je, ak komunikácia celému procesu pomohla.
Je niečo špecifické, čo klienti očakávajú od Vás alebo naopak Vy od nich?
Niektorí klienti sú pri masáži ostýchaví. To môže viesť k nižšiemu uvoľneniu, ktoré je v tomto ozdravovacom procese dôležité. My sme však zdravotnícke zariadenie. Nevnímame telá ako celok ale zameriavame sa na miesta bolesti a ochromenia. Klienti sem prichádzajú s očakávaním, že im ich trápenie eliminujeme, vyliečime ich zdravotné problémy alebo ich reštartujeme… Klienti sú vo všeobecnosti vďační za túto procedúru. Za pozornosť. Za uvoľnenie a samotnú pomoc. A tá vďačnosť prichádza, pretože im toto prostredie a procedúry pomáhajú. Iní u nás naopak pookrejú a to je to, čo im v bežnosti dní chýba. Nájdu tu inšpirácie a znalosti nielen o svojom zdravotnom stave, ale aj o sebe samých.
Očakávajú teda klienti, že po masáži pocítila úľavu alebo to vnímajú ako proces?
Poväčšine to pre klientov nie je v danom momente úľava, práve naopak. Samotná masáž ich aj potrápi a môžu pociťovať bolesť. Prekrvený sval má tendenciu opuchnúť alebo zmodrieť a to túžobné uvoľnenie príde po dni až troch. Pocit bolesti je však vysoko individuálny, mnohokrát sa skôr bavíme o pocite diskomfortu. Klientov pravidelne upozorňujeme, že ak ich masáž bolí, mali by to komunikovať. Je to zodpovednosť každého jedného z nich. Prach bolesti je u každého iný a samotná masáž (ak nie je športová) nemá bolieť. Nie je tam nejaký vzťah v tom, že čím viac bolesti pociťujem, tým viac sa mi uvoľní daná oblasť a zužitkujem to neskôr. Práve naopak. Masáž je prioritne relaxačný proces. Svalová bolesť môže byť “vedľajším účinkom”, nikdy by to ale nemalo byť naopak.
Je masáž teda relax alebo skôr bolí?
Nedá sa to jednoznačne povedať, lebo každý prijme niečo iné. Niekto dokáže prijať aj intenzívnejšiu liečbu, iný zas preferuje len jemné dotyky. Je to ale všetko o komunikácii. Cieľ masáže nie je v tom, že sa má klient zaťať, pretrpieť alebo sa „hecnúť“. On udáva smer a intenzitu. Dôležité je ale s masérom komunikovať nielen o predstavách, bolestiach a zdravotných indikáciách, ale aj o momentálnych pocitoch. V tomto procese totiž platí, že je to tímová práca.
S akými zdravotnými problémami sa najčastejšie stretávate?
Najčastejšou kontraindikáciou je bolesť chrbta. Buď vychádza ako vedľajší efekt pri kancelárskej práci alebo príliš častého sedenia, no tiež to môže byť ovplyvnené zdravotnými indikáciami. Ak je klient po operácii a dlhšiu dobu leží, bolesť chrbta môže vyplývať i z tohto.
Pýtajú sa Vás klienti aj na rady?
Áno. Otázky ako často mám absolvovať masáž, ako by som mal/mala cvičiť sú samozrejmosťou. Veľakrát ale ide skôr o prvotné nadšenie a klienti časom uvoľnia zo svojich očakávaní a nárokov u seba. Zo zdravotného hľadiska tu ale platí asi viac ako inde, že kontinuita a konzistencia sú kľúčové. Je to dlhodobý proces, ktorý neukáže výsledky na počkanie. A to chce isté odovzdanie, rutinu, víziu a trpezlivosť.
Čo Vás na práci baví?
Často sa ma pýtajú na motiváciu. Ale pre mňa je toto miesto mojou súčasťou. Nevnímam to ako prácu. Som tu doma… Nielen adresou, ale aj srdcom. A keď sa veci robia s úctou, láskou a istým odovzdaním, prirodzene ladia. Bez toho, že by som sa nad ich významom zamýšľal hlbšie.
Sme tu veľmi dobrá partia. Ja som tu rád. A je to atmosféra, ktorá robí tento silný pracovný benefit.
Čo vnímate ako silnú stránku Kúpeľov Sliač?
Prostredie. Jednoznačne tunajšiu prírodu a prírodné dary v spojení s ľudským potenciálom. Práve to osloví a zaujme mnohých návštevníkov. Keď si klient pobyt vyberá, zoznamuje sa pasívne s prostredím, ktoré plánuje navštíviť. Kúpele sú primárne zdravotnícke zariadenie, ktoré má za cieľ liečiť. Ruka v ruke však so samotným liečebným procesom ide aj príležitosť na aktívny pohyb v prírode, ktorá je tu navôkol tak čarovná a pestrá, dokáže povzbudiť a podeliť sa. Stačí si len nájsť to, čo Vás baví a napĺňa. Bicykle, nordic walking, tenis, v lete kúpanie či pravidelné pitie vody z lokálnych prameňov spojené s prechádzkou.
Naše kúpele efektívne vplývajú najmä na srdcovo-cievne ochorenia alebo gynekologické ochorenia. Srdcovocievni pacienti by mali chodiť veľa, je tu množstvo príležitostí a podmienky sú na to uspôsobené. Pozývame sem milovníkov prechádzok, ale aj takých, ktorí na ne možno už zanevreli. Pohyb lieči. Okolie a priestor tu môžu objavovať nielen kúpeľní hostia ale aj verejnosť, a vychutnať si tak ktorékoľvek ročné obdobie a čerstvý vzduch.
Už je zvykom, že sa na záver rozhovoru pýtame na odkaz alebo pozvánku pre tých, ktorí kúpele zatiaľ nenavštívili alebo nemali príležitosť absolvovať kúpeľnú liečbu. Aký je Váš odkaz pre potenciálnych návštevníkov?
V Kúpeľoch Sliač sa snažíme prispôsobiť očakávaniam klientov, ich problémom a zdravotným indikáciám. Je to na mieru šitý proces, a ani jedna návšteva nie je rovnaká. Je v tom pestrosť, individualita aj autentickosť. Toto prostredie je nasaté príjemnými a prajnými ľuďmi, a práve tieto srdcové záležitosti a dobrý úmysel prospievajú liečebnému procesu. Pacienti s poruchami srdca tu môžu nájsť nielen potrebnú regeneráciu a odpovede či odporúčania, nasajú tu pre seba čas, ktorý v rutinách bežných dní nie je. A ak ho využijú efektívne, najkrajší kúpeľný dar získajú najmä vlastným odhodlaním a vedomou prácou. Kúpeľná liečba má svoju výnimočnú úlohu v ozdravovacom procese. Dopĺňa ju ale aj kopa iných aktivít, ktoré sa vyžadujú pri jednotlivých indikáciách. Naše kúpele majú čarovné prostredie plné možností. Stačí si len vybrať to, čo je Vášmu srdcu blízke. Benefity lokálneho prameňa liečia. Ak máte srdcovo-cievne ochorenie, Sliač je pre Vás tou správnou voľbou. Budeme sa tešiť na Vašu návštevu.